1

2

Nasze przepisy Potrawy z żelatyną

Przepisy

Potrawy z żelatyną


Z maleńkich kryształków żelatyny i kilku zwykłych produktów możemy przy odrobinie wyobraźni zrobić prawdziwe kulinarne cuda. Żelatyna kuchenna to mieszanka białek i peptydów, pozyskiwanych z kolagenu (z kości i chrząstek zwierzęcych). Przyrządzane z nią potrawy są smaczne i wyjątkowo dekoracyjne, a przy tym żelatyna ma dobroczynny wpływ na nasz organizm.

Jest doskonałym źródłem białka w diecie (zalecana sportowcom i kulturystom), poprawia trawienie i pomaga w odchudzaniu. Jadana regularnie wzmacnia włosy i paznokcie oraz – dzięki zawartości białek kolagenu – wygładza skórę lepiej niż niejeden krem antyzmarszczkowy.

Dania z żelatyną zaleca się rekonwalescentom po złamaniach i urazach, osobom starszym, chorym na artretyzm i wszystkim, prowadzącym aktywny tryb życia. My polecamy sprawdzone w domowych kuchniach przepisy na potrawy z żelatyną - wytrawne i deserowe. Znajdziemy tu zarówno kolorowe kompozycje z ryb lub mięsa oraz warzyw na przystawkę, jak i efektowne dania na podwieczorek – serniki na zimno i torty, fantazyjne desery z owocami, orzeźwiające letnie ciasta oraz urocze ślimaczki, ptasie mleczka i łabędzie...

Poznaj nasze propozycje pełne pomysłów, inspiracji, a jednocześnie tradycyjnego smaku: