Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Przepisy 169

Galaretka – jak powstaje i czym jest? 

Galaretka to danie o galaretowatej konsystencji, którą uzyskuje się przy użyciu żelatyny, agaru albo pektyny. Najczęściej stosowana jest żelatyna, jednak ponieważ jest produktem odzwierzęcym, wegetarianie i weganie chętnie zastępują ją roślinną pektyną albo agarem. Dzięki żelatynie płyny ulegają ścięciu, zachowując częściowo przeźroczystość, ukazując w ten sposób zanurzone w nich składniki. Galaretki możemy podzielić na słodkie i słone. Słone galaretki zazwyczaj wykonuje się samodzielnie (używając żelatyny), natomiast słodkie galaretki możemy przygotować samodzielnie, lub kupić w sklepie mieszanki zawierające nie tylko żelatynę, ale również barwniki i aromaty. Możemy też kupić galaretki w formie gotowych produktów, jednak nie nadają się one do przygotowywania wypieków czy potraw, ponieważ stanowią finalny produkt i nie podlegają dalszej obróbce. 

Galaretka na słodko 

Galaretka na słodko powstaje ze ścięcia soków owocowych lub wody z aromatem soku owocowego. Może stanowić komponent wypieków lub samodzielny deser. W przypadku ciast galaretka może być wylana na wierzch, zwykle pokrywając warstwę owoców. Można też przyrządzić galaretkę osobno, pokroić ją w kostkę, gdy stężeje, i w tej formie dodać co kremu lub masy, którą przekłada się warstwy ciasta. Natomiast galaretka na słodko serwowana samodzielnie jest prostym deserem, który podaje się najczęściej w pucharkach. Może zawierać owoce (zanurza się je w galaretce, zanim stężeje), bitą śmietanę i inne dodatki. Może być również pokrojona w kostkę lub układana piętrowo. 

Galaretka na słono 

Galaretka na słono powstaje przez zagęszczenie bulionu warzywnego lub mięsnego. Zwykle w galaretce na słono zanurzone są składniki mięsne, kawałki kurczaka, ryby, szybki, schabu, golonki lub podrobów takich jak ozorki. Do nich dodaje się inne składniki, wśród których popularne są szczególnie: ugotowane na twardo i pokrojone w plastry jajko, groszek, marchewka. Tego typu galaretki na słono często przygotowywane są w okresie świątecznym. Mogą mieć dużą formę, z której odkrawa się porcje, lub być przyrządzane w małych formach zawierających po jednej porcji.