Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Przepisy 439

Różne formy grzybów i ich zastosowanie kulinarne

Na całym świecie występuje ponad 100 gatunków grzybów, ale tylko niewielka część z nich jest jadalna. Wiele narodowości nie wyobraża sobie swojej kuchni bez zastosowania w niej tych prostych organizmów, np. Włosi czy Chińczycy. Nawet w kuchni polskiej odnaleźć można tradycyjne dania wykorzystujące grzyby pierogi z kapustą i grzybami czy zupa grzybowa – które stanowią jedne z najpopularniejszych potraw polskiego wigilijnego stołu.

Najpopularniejszymi w kuchni polskiej gatunkami grzybów są przede wszystkim pieczarki, borowiki, kurki i maślaki, a przyrządzać je można na wiele sposobów: marynując, gotując, smażąc, susząc i dusząc.

Świeże grzyby w sklepach i na targowiskach pojawiają się przede wszystkim jesienią. Poza sezonem można je dostać w formie suszonej oraz mrożonej. Wyjątkiem są grzyby hodowlane, takie jak pieczarki, które można kupić świeże przez cały rok. Niektóre, bardziej egzotyczne gatunki – jak azjatyckie mun czy shitake – dostępne są w Polsce niemal wyłącznie w formie suszonej. W grzyby można się zaopatrzyć także samodzielnie, wybierając się do lasu na grzybobranie. Warto jednak zachować ostrożność, by nie zebrać okazów niejadalnych lub trujących. Samodzielnie zebrane grzyby można także ususzyć domowymi sposobami (lub wykorzystując do tego odpowiednią suszarkę elektryczną).

Przepisy na grzyby i z grzybami

Grzyby można jadać solo, to znaczy można je same przyrządzić jako danie. Zwykle w ten sposób podaje się grzyby smażone, mogą zawierać rozmaite dodatki i zioła. W przepisach często podkreśla się, że do smażenia grzybów warto użyć masła, ponieważ podkreśla ich smak. Ale grzyby to także doskonały dodatek do wielu dań: jajecznicy, mięs, makaronów. Często podaje się je też w formie sosu grzybowego, którym polać można zarówno mięsa, jak i dania z warzyw, na przykład placki ziemniaczane.