Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Szlachetne borowiki, zwane też prawdziwkami, uchodzą za wyjątkowy przysmak wśród grzybów. Można jadać je świeże (np. duszone, gotowane, z patelni), suszyć lub marynować. Suszone borowiki mają intensywny aromat i smak, dlatego wystarczy dodać do potrawy niewielką ich ilość, by osiągnąć zamierzony efekt smakowy. A przy tym suszone grzyby, dodane do potrawy, wzmacniają pozostałe smaki, co pozwala ograniczyć ilość soli. Jak pokazują zebrane przez nas przepisy z borowikami z dodatkiem tych grzybów można przyrządzić mnóstwo rozmaitych dań: zupy (nie tylko grzybowe), pieczone mięsa i zapiekane ryby, pierogi, pasztety, dania z kapusty, fantazyjne zapiekanki, a nawet grzybowe sznycle. Zapraszamy na domowe, pyszne potrawy z borowików!

Kalorie

80 kcal/100 g

Wartości odżywcze i właściwości

Borowiki są również źródłem witamin z grupy B, potasu (200 mg/100 g) niezbędnego do prawidłowej pracy serca i utrzymania właściwego ciśnienia krwi, fosforu (22 mg/100 g), niewielkich ilości cynku, żelaza i wapnia. Zawierają także witaminę D.

Ciekawostki

Ścianki komórkowe grzybów zawierają chitynę, która sprawia, że grzyby są produktami ciężkostrawnymi, dlatego nie powinny ich spożywać dzieci i osoby z problemami trawiennymi.