Opieńki miodowe można spotkać przez całą jesień na pniach ściętych, a nawet żywych drzew. W starożytnej chińskiej medycynie stosowano wyciąg z tych grzybów w leczeniu chorób płuc, wątroby i żołądka. Są to bardzo smaczne grzyby, muszą być tylko poddane starannej obróbce cieplnej, bo surowe lub niedogotowane mogą spowodować poważne kłopoty żołądkowe.
Opieńki można określić jako grzyby warunkowo jadalne. Co to znaczy? Że surowe opieńki, które pozostawiają cierpki posmak, mogą wywołać niestrawność i ból brzucha. Aby uniknąć tych problemów, należy najpierw wstawić opieńki do wody i gotować przez 5 minut, następnie wyciągnąć je z wody, a tę wylać. Dopiero wtedy możemy przygotowywać potrawy według przepisów na opieńki – czyli poddawać grzyby dalszej obróbce, np. smażeniu czy gotowaniu (w świeżej porcji wody). Podczas wstępnego gotowania opieńków nie należy pochylać się nad garnkiem, ponieważ opary również są trujące i mogą wywołać ból głowy. Najlepiej gotować je przy otwartym oknie.
W domowej kuchni można przygotować różnorodne potrawy z opieniek: pożywne zupy, pierogi do barszczu, jajecznicę, omlety, krokiety, placuszki, opieńki z boczkiem oraz aromatyczny sos z tych grzybów. Kto ma ochotę, może też je zamarynować w pachnącej igliwiem zalewie lub opiec w panierce, podobnie jak kanie czy kotlety.