Przepisy 84

Wystarczy spojrzeć na zebrane przez nas przepisy na potrawy z drożdżami, by przekonać się, ile różnorodnych smakołyków można przygotować z nich w domowej kuchni. Znajdziecie tu sprawdzone pomysły na słodkie ciasta i pączki oraz drożdżowe pieczone pierogi, domowe pizze, racuchy, kluski i placuszki, a także słodkie i pikantne bułeczki oraz różnego rodzaju chleby i chlebki. Zapraszamy na domowe przysmaki z drożdżami – dla smakoszy specjalne rarytasy: wigilijna kutia zapiekana w cieście oraz drożdżowe paluchy do pogryzania!

Kalorie

325 kcal/100 g suchych drożdży

Wartości odżywcze i właściwości

Drożdże spożywcze zawierają sporo białka, witamin z grupy B (w tym kwasu foliowego), a także potas, żelazo, magnez i cynk. W przemyśle spożywczym (zwłaszcza fermentacyjnym, np. piwowarskim) wykorzystywane są drożdże szlachetne, wśród których wyróżniamy różne rodzaje w zależności od celu użycia. Drożdże piekarskie znane są już od czasów starożytnych. Nie tylko spulchniają ciasto, ale także biorą udział w tworzeniu aromatu pieczywa i jego dobrego smaku.

Ciekawostki

Istnieją drożdże szkodliwe, zwane dzikimi, które wywołują wady produktów – np. gorzknienie. Mimo to są one wykorzystywane przy produkcji rakii czy piwa typu lambik.