Jego amatorami są nie tylko ludzie i niedźwiadki, lecz także... młode gekony. Miód to prawdziwy dar natury – lek, kosmetyk i pyszna słodycz w jednym. Jego smakiem mogą się cieszyć wszyscy (z wyjątkiem alergików i dzieci do trzeciego roku życia), ale szczególnie wskazany jest dla sportowców, dzieci i młodzieży, rekonwalescentów oraz przeziębionych. Dla łasuchów i smakoszy mamy całą gamę sprawdzonych przepisów z miodem: słodkie wypieki, koktajle i desery, owocowe i mięsno-warzywne sałatki, zupy, marynaty do mięs, a nawet – tatar z łososia w egzotycznym sosie. W celach kulinarnych możemy poddawać miód obróbce termicznej, ale jeśli chcemy stosować go jako lekarstwo (lub kosmetyk) nie należy podgrzewać go ani dodawać do zbyt gorących płynów (herbaty, mleka itp.), bo w wysokiej temperaturze miód traci swoje dobroczynne właściwości, choć nie odbija się to na jego walorach aromatyczno-smakowych.
320 kcal/100 g
Miody spadziowe, gryczane oraz lipowe zawierają najwięcej inhibiny - substancji bakteriobójczej, dlatego miody są stosowane w dermatologii. Natomiast regularne spożywanie miodu obniża ciśnienie krwi, wpływa kojąco na nerwy, a jednocześnie aktywizuje - pobudza do pracy.
Miód jest zdrowszy dla naszego organizmu w porównaniu do cukru. Jednak nie warto dodawać go do gorącej herbaty – będzie smaczna, ale w wyniku oddziaływania wysokiej temperatury miód utraci część swoich właściwości prozdrowotnych. W lekach możemy znaleźć propolis – pszczeli kit, który ma silne działanie przeciwbakteryjne.