Chrupiemy je nie tylko na wiosnę – pyszne, świeże kiełki można hodować samemu (lub kupić) przez cały rok. I nie tylko w sałatkach, bo kiełki świetnie sprawdzają się także jako dekoracyjna posypka do kanapek i przystawek czy jako dodatek do dipów oraz twarogowych lub jajecznych past kanapkowych. Pysznie smakują również z patelni, dodane do makaronu i kompozycji mięsa i warzyw, albo zapiekane we francuskim cieście. Zobaczcie, jak przygotować w domowej kuchni kolorowe, fantazyjne dania z kiełkami dla całej rodziny.
30 kcal/100 g
Kiełki różnych warzyw (brokułu, rzodkiewki, fasoli mung, cieciorki, lucerny, soczewicy) to źródło błonnika, łatwo przyswajalnych białek i tłuszczów. Nierzadko (w zależności od konkretnych kiełków) liczba składników odżywczych może być większa w porównaniu do składników zawartych w pełni dojrzałych warzywach (w takiej samej gramaturze).
Większość kiełków spożywa się na surowo (np. do kanapek), aczkolwiek warto je też podawać w ciepłych potrawach – ale najlepiej jako dodatek, ponieważ podczas obróbki termicznej mogą stracić swoje właściwości.