Przepisy 169

Czekolada – najprawdopodobniej najwspanialszy słodki produkt na świecie 

Czekolada jest jednym z tych produktów spożywczych, które cieszą się uniwersalnym uznaniem. Choć osobiste preferencje co do typu czekolady bywają różne, większość ludzi należy do grona jej miłośników. Nic dziwnego, że jest równie chętnie wykorzystywana w kuchni – każda potrawa z dodatkiem czekolady zyskuje na smaku i atrakcyjności. Możemy używać czekolad różnego rodzaju: od ciemnych i gorzkich, z dużą zawartością kakao, przez deserowe, mleczne, białe – każdy znajdzie coś, co odpowiada jego kulinarnym potrzebom. 

Słodka czekolada najczęściej pojawia się w kontekście deserów, ale od tej reguły znajdziemy też różne wyjątki. Kilka kostek gorzkiej czekolady warto dodać do chili, bo nada mu głębokiego koloru oraz podbije obecne w nim nuty smakowe. Także meksykański sos mole powstaje z udziałem czekolady, a używany jest do mięs. Na jej bazie możemy też przygotować bardzo ciekawy w smaku pikantny dip, pasujący zarówno do mięs, jak i warzyw. 

Przepisy z czekoladą 

Najczęściej stosowana jest do deserów i to właśnie one stanowią większość zgromadzonych przez nas przepisów z czekoladą. Możecie tu znaleźć ciasta i ciasteczka, czekoladowe kremy i polewy, przepisy na czekoladę do picia, na rogaliki, bułeczki i muffinki z czekoladą. Do tego musy czekoladowe, puddingi czy budynie. Warto też pamiętać o czekoladzie jako o niezrównanym dodatku do lodów czy deserów pucharkowych

Realizując nasze przepisy z czekoladą, możecie sięgnąć po nią w formie tabliczek, czekoladowych dropsów czy wiórków. Czekoladowe wiórki łatwo też przygotować samodzielnie, trąc tabliczkę czekolady na zwykłej kuchennej tarce. Jeśli natomiast roztapiacie czekoladę, pamiętajcie, że najlepiej robić to w wodnej kąpieli – trwa trochę dłużej, ale daje gwarancję, że czekolada się nie przypali.