Masa kajmakowa, nazywana też kajmakiem albo masą krówkową, to bardzo słodka masa, która świetnie pasuje wielu ciast i deserów. Wywodzi się z Turcji. W Polsce znana jest od dawna, ale początkowo była podawana przez cukierników tylko wśród osób bardzo zamożnych. Po drugiej wojnie światowej spopularyzowała się także wśród mieszczan i dziś można ją spotkać w wielu popularnych cukierniach, ale także kupić w sklepie lub przygotować samodzielnie.
Słodka, gęsta masa kajmakowa powstaje podczas długiego gotowania mleka z cukrem, najczęściej z dodatkiem kawy, gorzkiego kakao lub czekolady. Można ją także przygotować ze skondensowanego mleka, które w zamkniętej puszce trzeba ogrzewać przez 2–3 godziny w kąpieli wodnej. Natomiast najprostszym sposobem na jej uzyskanie jest kupienie puszki gotowej masy kajmakowej.
Warto mieć masę kajmakową w kuchni pod ręką, bo z jej pomocą możemy szybko przyrządzić prosty, ale efektowny deser: na przykład nadziewane kruche babeczki, błyskawiczne nektarynkowe ciasteczka, owocową sałatkę z kajmakiem czy kajmakowy serek do naleśników albo herbatników. Masa kajmakowa doskonale łączy się z ciastem waflowym oraz kruchym, dlatego wykorzystuje się ją do produkcji domowych pischingerów (andrutów, czyli nadziewanych wafelków) oraz wielkanocnych mazurków – najczęściej z dodatkiem orzechów, bakalii czy cytrusów. Miło skusić się czasem na jeden czy drugi kajmakowy przysmak, tym bardziej że nie zabraknie wam sprawdzonych przepisów na ciasta z masą kajmakową. Używa się jej bardzo często także przy tych ciastach, które nie wymagają pieczenia, a wzorowane są np. na popularnych batonach czy pralinach. Gdy warstwy takiego ciasta (zrobione na przykład z herbatników) przełożymy masą kajmakową, a następnie wsadzimy do lodówki, schłodzona masa połączy je w spójną całość.