Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Generic stage
Taxonomy Generic Text

Tarta – przepis na udany obiad albo… deser! 

Tarta to danie wywodzące się z kuchni francuskiej. Ma formę kruchego ciasta, na którym znajduje się nadzienie, a całość pieczona jest w piekarniku. Do przygotowania tarty można użyć tradycyjnego kruchego ciasta lub ciasta francuskiego. Ciasto można przygotować samodzielnie lub kupić w sklepie – gotowe ciasta francuskie sprzedawane są w wielu marketach, natomiast gotowe mrożone ciasto na tartę pojawia się rzadziej, jednak można je upolować w większych marketach, w przeciwieństwie do ciasta francuskiego, które zwykle sprzedawane jest w prostokątnych płatach, gotowe ciasto na tartę ma okrągły kształt. I taki też najczęściej przyjmują gotowe tarty, dlatego warto zaopatrzyć się w odpowiednią formę: okrągłą, z niskim rantem, często wyprofilowanym w charakterystyczną harmonijkę. Oczywiście okrągły kształt tarty nie jest wymogiem, możemy ją przygotować także w kształcie prostokąta, tak jak pizzę, jednak okrągła forma jest tradycyjna i umożliwia wygodne porcjowanie tarty

Tarty można podzielić na dwie kategorie: słodkie i słone, wytrawne. Poza tym, że w tartach na słodko czasem dodaje się cukru do ciasta, różnią się one przede wszystkim nadzieniem. 

Wytrawne tarty 

Tarty na słono zawierają warzywa, grzyby, mięso czy wędliny. Całość zalewa się masą przygotowaną najczęściej z jajek, śmietany i żółtego sera. Do masy można też dodać różne przyprawy i zioła. Wytrawny rodzaj tarty może być serwowany zarówno na obiad, jak i na kolację. 

Tarty na słodko 

Tarty na słodko przygotowywane są przede wszystkim z użyciem owoców: malin, truskawek, czereśni, brzoskwiń i tak dalej. Masa do tarty z owocami może być przygotowana na bazie serka mascarpone, budyniu czy śmietany. Bitej śmietany użyć można także do dekoracji tarty po upieczeniu. 

Sprawdź nasze przepisy na tarty i zdecyduj, czy wolisz je w wersji słodkiej, czy wytrawnej. Warto jednak dać im szansę w obu tych wydaniach, bo to proste, ale bardzo dobre danie.