Nasze przepisy sos chili

sos chili


Rozmaite sosy chili – słodkie, ostre i piekielnie ostre – różnią się od siebie nie tylko stopniem ostrości, lecz także konsystencją, aromatem, smakiem i kolorem. Dodatek sosu chili do każdej potrawy zaostrza jej smak, a przy tym pobudza trawienie, pomaga walczyć z nadciśnieniem, rozgrzewa oraz... uszczęśliwia :) (pobudza wytwarzanie hormonów szczęścia - endorfin).

Sos chili ożywi zarówno tradycyjne polskie dania – jak mielone kotlety, śledzie, kapuśniak czy pieczony schab z żurawiną, jak i domowe potrawy inspirowane kuchnią meksykańską, północnoamerykańską, francuską czy włoską, np. hot chili Mexico, chili wrap, tortilla, tarta oraz calzone.

Te i inne przepisy na potrawy z sosem chili znajdziecie poniżej – polecamy do wypróbowania wszystkie, także drożdżowe bułeczki z mięsem, roladki z cukinii w sosie chili oraz pikantne mielone owsiane, świetne do młodych ziemniaczków z koperkiem.

Tym, którym zdarza się przesadzić z ilością ostrego sosu podpowiadamy, że zbyt pikantną potrawę uratuje dodatek śmietany, a ulgę palącym gardłom przyniesie szklanka mleka (po daniach z chili unikajmy picia wody, bo wzmaga tylko uczucie pieczenia).