Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Przepisy 188

Ser żółty – popularny składnik o wielu zastosowaniach 

Żółty ser jest bardzo popularnym produktem spożywczym. Znajdziemy go w wielu lodówkach nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Jest zjadany na różne sposoby i nadaje się do wielu potraw. Najprostsza kanapka z żółtym serem to danie, z którego przygotowaniem poradzi sobie każdy, a które serwować można na śniadanie, drugie śniadanie czy kolację. Podobnie proste do przyrządzenia są lubiane tosty z żółtym serem. Zapiekanie sera sprawia, że staje się on ciągliwy, co poprawia nie tylko smak, ale i wizualny aspekt potraw. Oczywiście znajdziemy też wiele bardziej złożonych przepisów z żółtym serem, traktowanym zarówno jako dodatek czy uzupełnienie potrawy, jak i jej główny, kluczowy składnik. 

Żółty ser można wykorzystać przygotowując na przykład sałatki albo koreczki. Kostka żółtego sera sprawdzi się więc podczas przygotowywania jedzenia na różnego rodzaju imprezy czy odwiedziny znajomych. Możemy go także dodawać do omletów i jajecznicy – rozpuści się i nie będzie widoczny, jednak smak tych dań znacząco się zmieni. Innym powszechnym zastosowaniem żółtego sera są pizze i zapiekanki. Choć w tradycyjnych wersjach często wykorzystuje się białą mozzarellę, to w domowych odpowiednikach żółty ser jest popularniejszym wyborem. 

Ser żółty świetnie sprawdza się w daniach mącznych. Starty żółty ser pasuje nie tylko do spaghetti, ale też do praktycznie każdego innego makaronu z sosem. Jest również obowiązkowym składnikiem makaronowych zapiekanek – dobrze dodać go w połowie czasu zapiekania, by się nie przypalił. Jeśli przygotowujemy wytrawne przekąski z ciasta francuskiego czy drożdżowego, żółty ser prawie zawsze będzie wspaniałym dodatkiem. Za sprawą żółtego sera wzbogacimy także smak potraw mięsnych. Można nim na przykład nadziewać kieszonki z mięsa drobiowego albo położyć na kotlety schabowe (jeśli między kotlety a ser włożymy plastry ananasa, otrzymamy kotlety po hawajsku).  

Jak widać, zastosowań dla żółtego sera jest bez liku. Warto sprawdzić wszystkie przepisy, bo ilość pomysłów może zaskoczyć niejednego amatora tego składnika.