Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Przepisy 57

Dania z wołowiną – elegancja i smak 

Dania z wołowiną to doskonały pomysł na obiad. Mięso wołowe uznaje się za szlachetne, a różne kawałki mięsa wołowego można wykorzystać do przygotowania różnych potraw. Zwykle mięso wołowe wymaga dłuższej obróbki termicznej (duszenia, pieczenia) niż inne gatunki mięs, choć są od tego wyjątki. Wołowina wypada też drożej na tle innych popularnych mięs (wieprzowiny czy drobiu), ale odpowiednio przygotowana jest pyszna, a potrawy a z tym mięsem zasługują na odrobinę więcej uwagi i funduszy. 

Dania z wołowiną – steki 

Bardzo popularne są na przykład steki wołowe. Najlepiej na steki nadają się części zwane rostbef i antrykot. Przygotowanie steków jest wymagające, należy uważnie zapoznać się z przepisem i dokładnie przestrzegać zawartych w nim wskazówek, by mięso było miękkie i soczyste. Jednak to wspaniałe, popisowe dania z wołowiny, więc warto opanować sztukę jego przygotowywania. 

Dania z wołowiną mieloną 

Dużo łatwiejszą w obróbce formą wołowiny, z której też można stworzyć udane dania z wołowiną, jest mięso mielone. Mielona wołowina może stanowić podstawę różnych sosów makaronowych, zastępując inne gatunki mięsa mielonego. Jest też obowiązkowym składnikiem meksykańskiego chili con carne i innych dań rodem z Meksyku, na przykład zupy meksykańskiej albo zapiekanki nachos grande. Nadaje się idealnie do przygotowywania farszów, które można wykorzystać w pierogach, krokietach, gruzińskich chinkali, pieczonych warzywach (zapiekance z cukinii, pieczonej papryce itd.). Wreszcie z mielonej wołowiny można przygotować najlepsze burgery

Dania z wołowiną w kuchniach świata 

Jak widać, dania z wołowiną bywają różnorodne, ale sięgnięcie po ten gatunek mięsa jest gwarantem udanej potrawy pełnej smaku. Ponieważ wołowina jest mięsem dość powszechnym, można znaleźć ją w przepisach regionalnych wielu kuchni polskich i światowych. Przyrządza się z niej śląskie rolady i włoską lasagne, pokrojoną w paseczki wołowinę podawać można jako rosyjski strogonow, a szarpane mięso idealnie pasuje do meksykańskich tacos.