Przepisy 208

Kiedy zostaną ci żółtka… 

Zwykle w czasie gotowania korzystamy z całych produktów, zdarza się jednak, że potrzebujemy tylko jakiejś części. Wtedy pojawia się problem, co zrobić z pozostałością, bo przecież nie należy wyrzucać jedzenia. Dlatego jeśli wcześniej użyłeś białek do przygotowania piany, omletu, bezy i zostały ci same żółtka, możesz szukać kulinarnego zastosowania dla tej części jajka. Nic straconego, zobacz naszą bazę przepisów z żółtkami i wykorzystaj je w pyszny sposób! 

Wypieki z żółtkami 

Tak jak niektóre wypieki, takie jak bezy, wymagają zastosowania samych białek, tak i zdarzają się wypieki wykorzystujące same żółtka (albo przynajmniej większą ilość żółtek niż całych jaj). Chyba najczęściej takie rozwiązanie spotykane jest przy sernikach, w których żółtka dodawane są do masy serowej. Ale żółtka można wykorzystać także przy pieczeniu różnych babek, ciasteczek, szarlotek, biszkoptów, pierników, a nawet bułeczek. Przejrzyj naszą bazę wypieków, by znaleźć przepis z żółtkami, który najbardziej przypadnie ci do gustu. 

Żółtka w daniach wytrawnych 

Ale wypieki to nie jedyne zastosowanie dla nadprogramowych żółtek. Odnajdą się one także w wytrawnej kuchni. Co możemy przygotować na bazie żółtek? Przede wszystkim: sos beszamelowy. Ten jasny sos, który często podaje się do mięsa i ryb, ale również używa przy różnego rodzaju zapiekankach (na przykład lazanii), powstaje z połączenia żółtek, śmietany, mleka i dodatków smakowych. Innym sosem, w którym wykorzystać możemy żółtka, jest carbonara, składnik słynnego, choć często kontrowersyjnego spaghetti carbonara. W przypadku tego sosu żółtka dodaje się pod sam koniec, a proces ich ścinania następuje na skutek połączenia z ciepłym makaronem.  

Oprócz sosów żółtka możecie wykorzystać przygotowując także inne dania wytrawne, omlety, naleśniki, drożdżowe paszteciki, kapuśniaczki, a nawet zupy. Mamy nadzieję, że zebrane przez nas przepisy z żółtkami zainspirują was do tego, by skutecznie wykorzystać te składniki.