Przepisy 63

Pomysły na potrawy ze smalcem

Zobacz, jak różnorodne potrawy ze smalcem można przygotować w domowej kuchni – bigos, leczo, pożywne zupy, dania z ziemniaków, a nawet słodkości! 

Smalec smalcowi nierówny 

Smalec kojarzy nam się często z tym że jest niezdrowy. Ten wieprzowy – z uwagi na wysoką zawartość tłuszczów nasyconych i cholesterolu – dietetycy rzeczywiście pozwalają jadać jedynie od czasu do czasu i to tylko w niewielkich ilościach. Dzieci, osoby starsze, otyłe oraz z podwyższonym poziomem cholesterolu powinny go jednak unikać. Smalec gęsi z kolei, zawiera aż 2/3 nienasyconych kwasów tłuszczowych i pod względem wartości odżywczych porównywany jest z oliwą z oliwek. To jedyny tłuszcz zwierzęcy, który zalecany jest nawet w dietach przeciwmiażdżycowych. Do czego możemy wykorzystać smalec w domowej kuchni? 

Smażenie na smalcu 

Smalec idealnie nadaje się do smażenia, gdyż zachowuje swoje właściwości nawet w 200 stopniach Celsjusza. W kuchni francuskiej często stosowany jest do smażenia warzyw, bo dzięki tak wysokiej temperaturze produkty nie rozmiękają, zyskują za to niepowtarzalny smak i chrupiącą konsystencję. Potrawy ze smalcem gęsim są dodatkowo wyjątkowo smaczne i aromatyczne. Specjaliści od żywienia i od kulinarnej sztuki zalecają smalec przede wszystkim do smażenia – nie tylko warzyw, ale także mięs. Możesz go użyć do podsmażenia pierogów albo pyz z mięsem. Ulepsz swoje ulubione przepisy na zupy, smażąc warzywa na smalcu przed zalaniem ich wodą. Nada im to głębi smaku. Smażonych na smalcu produktów możesz też użyć do stworzenia pysznego leczo, bigosu, a nawet flaków. 

Potrawy ze smalcem na słodko 

Wiemy, że faworki i pączki smażone na smalcu są wyjątkowo pyszne, ale ten tłuszcz ma też wiele innych zastosowań w przygotowaniu słodkich łakoci. Smalec nada kruchym ciastom i ciasteczkom odpowiednią kruchość. Przygotowane z jego użyciem łakocie aż rozpływają się w ustach. Przygotowane tak ciasto możesz wykorzystać do upieczenia pysznej tarty lub sernika. Zainspiruj się naszymi pomysłami na użycie smalcu w kuchni!