Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Przepisy 97

Fasola w różnych odmianach

Fasola występuje w wielu odmianach – od fasolki szparagowej (żółtej i zielonej), przez rozmaite gatunki fasoli białej i czerwonej. W sklepach znajdziemy ją paczkowaną, na wagę, w puszkach, a nawet w słoikach. Z każdej odmiany da się stworzyć wiele smacznych i pożywnych dań. Jest często podawana obok mięsa, ale upodobali ją sobie także wegetarianie, dla których stanowi cenne źródło białka oraz surowiec, z którego można wytworzyć różnego rodzaju pasty imitujące na przykład smalec czy majonez. Sprawdź naszą kolekcję przepisów na dania z fasoli i zainspiruj się.

Sałatki z fasolą

Jednym z popularnych sposobów na wykorzystanie fasoli są sałatki. Do ich przygotowania można użyć zarówno fasolki szparagowej, jak i tej z puszki (rzadko używa się suchej fasoli, ponieważ jej moczenie i gotowanie zajmuje sporo czasu, a w sałatkach często chodzi o szybkość przygotowania). Do sałatki z fasolą możemy dodać różne składniki – kukurydzę, paprykę, wędlinę, ananasa. Bazą może być zarówno sałata, jak i makaron czy ryż.

Potrawy z fasoli w kuchniach świata

Przepisy na dania z fasoli występują w wielu kuchniach świata. Brytyjczycy na przykład zaliczają do swojego tradycyjnego śniadania porcję fasoli w sosie pomidorowym. Jednak najbardziej znaną potrawą z fasolą jest meksykańskie chili. Pojawia się ona niezależnie od jego odmiany, zarówno w chili con carne (z mięsem), jak i w chili sin carne (bez mięsa). Chili z fasolą może być podawane jako gotowa potrawa, może też posłużyć jako farsz, na przykład do naleśników na słono (lub – w tym wypadku – ostro). W polskiej kuchni najbardziej popularna jest natomiast fasolka po bretońsku, którą zwykle przygotowuje się na bazie fasoli jaś z dodatkiem boczku, kiełbasy, cebuli oraz sosu pomidorowego.

Fasola… na słodko?

Ostatnimi czasy coraz większą popularność zdobywają także słodkości z udziałem fasoli. Można z niej przygotować na przykład czekoladowy mus. Nadaje się również jako składnik ciasta. W Japonii i innych krajach azjatyckich popularna natomiast jest fasola azuki, ta odmiana jest naturalnie słodka i używa się jej do przyrządzania różnych słodyczy i słodkiej pasty o nazwie anko.