Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Przepisy 47

Żółta lub zielona fasolka szparagowa to wspaniały dodatek do różnych dań: fantazyjnych sałatek, pożywnych zup, a także kompozycji duszonych lub smażonych warzyw do obiadu. Wśród zebranych przepisów na dania z fasolką szparagową znajdziecie pomysły: na fasolkę panierowaną, fasolkę na ostro z orzechami, fasolkę z grzybami, z boczkiem, z czosnkiem czy z pomidorkami. Jest także kilka inspirujących propozycji na fasolkę z dynią makaronową, z marchewką z groszkiem, z serem pleśniowym oraz cukinie i kotlety nadziewane fasolką. Warto spróbować – najlepiej w sezonie, ale można i z mrożonki, bo domowe przysmaki z kolorową fasolką na pewno przypadną do gustu całej rodzinie!

Kalorie 27 kcal/100 g

Wartości odżywcze & właściwości

Fasolka szparagowa – jak pozostałe warzywa strączkowe – jest bardzo wartościowa pod względem odżywczym. Zawiera potas (264 mg/100 g), wapń (65 mg/100 g), kwas foliowy, witaminę C i betakaroten. Aby utracić jak najmniej wartościowych składników podczas gotowania, najlepiej gotować fasolkę szparagową na parze.

Ciekawostki

Fasolka szparagowa była uprawiana jako roślina ozdobna. Od 2000 w województwie małopolskim jest organizowane Święto Fasoli – fasolkę żółtą jada się zwykle na gorąco w różnych potrawach, a zieloną – na zimno w sałatkach.