Przepisy 63

Ciasta z budyniem – lekkie i pyszne wypieki 

Budyń jest puszystą masą powstającą na bazie żółtek utartych z cukrem, masłem i pianą ubitą z białek. Zagęszcza się go mąką pszenną lub ziemniaczaną, chyba że j masę budyniową przygotowuje się z kasz czy ryżu. Współcześnie budyń najczęściej spotykany jest w formie instant, czyli zamkniętego w torebce proszku, który rozprowadza się w mleku i gotuje do otrzymania pożądanej gęstości masy budyniowej. To rozwiązanie znacznie skraca czas przygotowania i ułatwia cały proces. Dlatego budyń funkcjonuje już nie tylko jako samodzielny deser, ale często jako składnik bardziej rozbudowanych przepisów. Ciasta z budyniem to dobry przykład zastosowania tego produkru do przygotowania smakowitych wypieków. 

Różne pomysły na ciasta z budyniem 

Ciasta z budyniem mogą wykorzystywać ten składnik na różne sposoby. Budyń często jest komponentem kremów, na przykład w słodkich tartachCiasta z budyniowym kremem to także popularna napoleonka i karpatka. Ale budyń można dodać także do masy serowej w sernikach, a nawet do masy jabłecznej w szarlotkach. Niekiedy jest też jednym ze składników samego ciasta, wtedy nie ma ono kremu czy masy budyniowej, jego struktura pozostaje jednolita, ale zawartość budyniu w samym cieście zwiększa jego puszystość i dodaje smaku. 

Nie wszystkie ciasta z budyniem wymagają pieczenia. Jeśli szukasz przepisu na ciasto z budyniem bez pieczenia, wypróbuj na przykład torcik z masą budyniową i truskawkami. Krem na bazie budyniu nada się również, gdy wykorzystujesz gotowe spody do ciasta – na przykład biszkoptowe. Wystarczy wyłożyć na nie krem z dodatkiem budyniu, ułożyć owoce i wylać galaretkę – i gotowe!