Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Przepisy 238

Pyszny boczek w twojej kuchni 

Kiedy mówimy o boczku, mamy na myśli tłuste mięso wieprzowe, które kupić możemy w różnych formach. Od surowego kawałka mięsa przez rozmaite boczki parzone, wędzone, pieczone – w formie kawałka lub plastrów, a nawet pokrojony w cienkie paski przeznaczone do szybkiego smażenia. W zależności od tego, jaki rodzaj boczku wybierzemy, zmienia się nieco jego kulinarne zastosowanie. Na przykład pokrojony w drobne paski (słupki) boczek idealnie nadaje się jako dodatek do jajecznicy czy omletu, sprawdzi się też, gdy podajemy pyzy albo pierogi. W ten sam sposób możemy wykorzystać wędzony boczek w kawałku, musimy tylko sami go pokroić. Jednak inaczej rzeczy się mają, jeśli kupimy surowe mięso w dużym kawałku – to nadaje się przede wszystkim do pieczenia. 

Wędzony boczek możemy stosować w wielu różnych potrawach, które chcemy wzbogacić o wędzarniczy posmak. Dlatego bywa on składnikiem tak różnych dań, jak szaszłyki i fasolka po bretońsku. Oczywiście sam w sobie smakuje wybornie, jednak w takich kontekstach kulinarnych istotne jest też to, jak oddaje swój smak pozostałym składnikom potrawy. 

Różne zastosowania dla boczku – zupy, makarony i grill 

Boczek świetnie komponuje się z makaronem i jest popularnym składnikiem dań makaronowych, sosów do makaronu oraz makaronowych zapiekanek. Pasuje zarówno do sosów pomidorowych, jak i śmietanowych.  

Innym ciekawym zastosowaniem tego mięsa są zupy. Może on nie tylko dodawać posmaku wędzonego – co jest pożądane na przykład w żurku czy grochówce – ale także sprawdzi się jako dodatek podczas serwowania zup, na przykład pod postacią chipsów. 

Jest to również bardzo popularne mięso na grilla. Można je przygotowywać na różne sposoby – na przykład piec w plastrach albo nawijać je na patyczki od szaszłyków i piec w taki sposób. Oczywiście boczek na grillu pojawia się także jako składnik wspomnianych już szaszłyków – te mogą być bardzo rozbudowane, z dużą ilością warzyw, ale też minimalistyczne, składające się jedynie z mięsa, cebuli i właśnie boczku.