Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Przepisy 1471

Cebula i jej niezwykła moc 

Czy wiesz, że prawidłowa nazwa botaniczna tej rośliny to czosnek cebula, gdyż jest to gatunek należący do czosnkowej rodziny? To niezwykłe warzywo prawdopodobnie pochodzi z Azji, a jej rysunki znaleziono na wykopaliskach pochodzących z epoki brązu, czyli sprzed około 5000 r. p.n.e. Cebula była uprawiania i spożywana w dużych ilościach w starożytnym Egipcie i Rzymie. Po odkryciach Kolumba trafiła do Ameryki, gdzie szybko stała się jednym z ważniejszych warzyw. Obecnie cebula uprawiana jest niemal w każdym kraju na świecie. I nic w tym dziwnego, bowiem nie tylko wyróżnia się wyjątkowym smakiem, lecz także ma właściwości lecznicze i medyczne. 

Dania z cebulą w roli głównej 

Na surowo ostra i przyprawiająca o łzy, po podsmażeniu – słodka i aromatyczna. Smak cebuli zmienia się w zależności od sposobu jej przygotowania. Jednak są potrawy, które wprost nie mogą się bez niej obejść. Na przykład klasyczna zupa cebulowa, która wyróżnia się niezwykłym aromatem i delikatnym smakiem. Można ją podawać na wiele sposobów – w formie zupy warzywnej lub aksamitnego kremu. A z czym podajemy zmiksowaną zupę cebulową? Możliwości jest bardzo wiele – chrupiące grzanki zapieczone z serem i szczyptą świeżej natki pietruszki, podsmażone na złoto krążki cebuli, drobny makaron albo cudownie ciągnący się ser camembert. 

Innymi potrawami w których cebula gra pierwsze skrzypce jest pyszna tarta cebulowa na cieście francuskim, aromatyczne cebularze, faszerowane cebule i oczywiście przepyszne krążki cebulowe smażone w cieście. 

Smakołyki z dodatkiem cebuli 

Cebula doskonale podkreśla smak wielu mięs, sałatek oraz zup, dlatego też jest bardzo często dodawana do wielu potraw. Prawdziwy rosół po staropolsku, gotowany na wielu warzywach, musi mieć dodatek podsmażonej na masełku cebuli, która dodaje smaku i intensywniejszego koloru. Podobnie jest z innymi zupami, takimi jak jarzynowa, gulaszowa czy rosyjska solianka. 

Cebulę dodajemy do różnego rodzaju mięs nadziewanych, duszonych, smażonych czy z piekarnika. Jest także ważnym składnikiem tatara z łososia oraz sałatek śledziowych. Warto ją także dodać do farszu, którym nadziewane są tradycyjne pierogi ruskie. Pamiętajmy o tym, by gotowe pierogi okrasić podsmażoną na maśle cebulką i ewentualnie skwarkami, a wtedy nikt nie będzie w stanie im się oprzeć.