Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Przepisy 110

Wykwintny obiad – niecodzienne pomysły na odświętne dania

Na co dzień jesteśmy na tyle zabiegani i zajęci, że często nie mamy czasu ani chęci, by przygotować wykwintny obiad, który ucieszyłby zarówno podniebienie niebanalną kompozycją nieczęsto spotykanych na naszym stole składników, jak i oczy propozycją podania na talerzu. Warto jednak mieć pod ręką przepisy na wykwintne obiady na różne okazje: obiady z owocami morza lub składnikami z kuchni świata, smakowite i soczyste mięsa z piekarnika z dodatkami, kremowe i aromatyczne zupy jako wstęp do wykwintnej uczty.

Co podać na wyszukany obiad? Proponujemy duet mięsny (filet z kurczaka i polędwiczki wieprzowe) w sosie lawendowym, sznycle z indyka w jogurtowej marynacie z curry i cytryną (pieczone na ruszcie) lub wspaniałe rolady z kurczaka z czarnymi oliwkami, podawane z ziemniaczanym puree. Znajdziesz tu również przepisy na wykwintne zupy: pieczarkowe, grzybowe i rozmaite kremowe zupy warzywne.

O czym pamiętać, planując wykwintny obiad

Planując wykwintny obiad, dobrze jest uwzględnić poszczególne jego części: przystawkę, zupę, danie główne i deser. Mając jednak tak bogate plany, pamiętajmy, by zachować proporcjonalność porcji. Przystawki czy zupa powinny być niewielkie, w przeciwnym razie najemy się, jeszcze zanim podamy danie główne, nie mówiąc już o tym, że zmieszczenie deseru stanie się udręką, a nie przyjemnością. Dlatego przygotowując wyszukany posiłek, miejmy na uwadze ograniczenia naszych żołądków. Dobrym pomysłem jest także podawanie dania głównego z małą ilością dodatków. Do wykwintnych mięs czy ryby możemy oczywiście podać np. pieczone ziemniaki, jednak wystarczy kilka cząstek, by zachować efekt. Skupmy się bardziej na jakości przygotowanego jedzenia, jego różnorodności, a nie – ilości.

Nie tylko jedzenie – oprawa wykwintnego obiadu

Wykwintny obiad zasługuje także na równie elegancką oprawę. Pamiętaj o odpowiedniej zastawie, świetle, kwiatach czy muzyce. Dzięki temu stworzysz uroczystą atmosferę, która pozwoli zapamiętać na dłużej niecodzienne, wysublimowane dania.