Przepisy 102

Kokos i jego kulinarne postaci

Kokos to owoc palmy kokosowej. Choć można go niekiedy dostać w całości, w takiej formie rzadko jest używany w Polskiej kuchni, głównie dlatego że jest trudno dostępny oraz niełatwy w obróbce. Dużo częściej i chętniej sięga się więc po niego w formie przetworzonej: wiórek kokosowych lub mleczka kokosowego. Oba te składniki można stosować zarówno do wypieków, jak i dań wytrawnych. Znajdziemy je w wielu sklepach, możemy też długo przechowywać (wiórki także po otwarciu).

Kokos w formie wiórek

Wiórki kokosowe to częsty składnik ciast oraz innych domowych słodyczy. Używa się ich na różne sposoby. Popularne jest posypywanie wierzchu ciast wiórkami z kokosa lub obtaczanie w nich wypieków i deserów o kulistym kształcie. Wiórki można także dodać do samego ciasta albo do kremu czy masy, którą przekłada się ciasto.

Poza tym wiórki kokosowe używane są w niektórych potrawach, zwłaszcza kuchni wschodniej. Stanowią interesujący kulinarnie dodatek wieńczący na przykład curry z kurczakiem. Kokos dobrze komponuje się z mięsem drobiowym, dlatego czasami pojawia się w orientalnych przepisach np. na skrzydełka czy podudzia z kurczaka.

Mleczko kokosowe

Mleczko z kokosa w puszkach można kupić w sklepach, ale możemy też przygotować je samodzielnie. Domowe mleko kokosowe otrzymuje się w wyniku przecierania rozdrobnionego (np. startego na tarce) miąższu z dodatkiem gorącego mleka lub wody. Mleko kokosowe jest świetną alternatywą dla osób uczulonych na produkty mleczne, ale warto uzupełnić nim dietę każdej rodziny. Mleko kokosowe to uniwersalny dodatek do dań słodkich i wytrawnych – podaje się je na ciepło, np. z ryżem, kaszką czy płatkami owsianymi, lub na zimno – do ciast, owocowych sałatek, deserów i koktajli, a także jako zabielacz do zup i sosów – także tych kremowych. Przepisy z mlekiem kokosowym, które zebraliśmy poniżej, to zarówno egzotyczne zupy i aromatyczne dania z mięs czy ryb, jak i cała masa domowych, słodkich wypieków. Wśród naszych przepisów znajdziecie też pyszne naleśniki, racuszki oraz przeróżne napoje: kawy, drinki i koktajle – wszystkie z aromatyczną, kokosową nutką.