Duszenie potraw stanowi jeden ze sposobów ich obróbki termicznej – obok gotowania, pieczenia czy smażenia. W zasadzie można określić je jako połączenie smażenia i gotowania. Polega ono na wstępnym obsmażeniu składników i powolnym gotowaniu ich w niewielkiej ilości wody. Ważnym elementem jest tu naczynie (garnek, głęboka patelnia) z pokrywką – pokrywka zapobiega zbyt szybkiej utracie wody przez parowanie, co mogłoby doprowadzić do przypalenia się potrawy. Duszenie jest prostą techniką gotowania, z którą każdy poradzi sobie bez większych problemów. Zajmuje relatywnie więcej czasu (niż np. smażenie), jednak pozwala na znaczne zmiękczenie składników, a także łatwe uzyskanie sosu.
W naszym zbiorze sprawdzonych przepisów na duszone mięso znajdziesz nie tylko kuszące przepisy na gulasze: z żołądków drobiowych, wołowy, grzybowo-winny czy Jaeger Art, ale także przepisy na rolady wieprzowe (np. z szynką podawane w sosie pieczarkowym) czy udka. Przepisy na duszone mięso to także przepis na pyszne roladki z indyka faszerowane prażonym słonecznikiem i porem, polędwiczki duszone z porami i duszone udko z kaczki! Duszone mięso możesz podawać z kaszą gryczaną, pieczonymi, smażonymi czy gotowanymi ziemniakami albo ulubionym ryżem. I surówką lub sałatką!
Duszenie nadaje się do przygotowywania także innych potraw. Poza mięsem dusić możemy ryby, ale także dania jarskie. Duszone warzywa są miękkie, a kiedy dusimy większą ilość różnych warzyw, mocno łączą swoje smaki. W ten sposób przygotujemy na przykład wegetariańskie leczo. Ale dusić możemy też poszczególne warzywa, kiedy zależy nam na tym, by je zmiękczyć – na przykład kapustę (i to zarówno w formie gołąbków, bigosu, jak i podawana jako dodatek do obiadu).