Przepisy 53

Już niewielka ilość ziarenek wystarczy, by nasze dania ze słonecznikiem nabrały przyjemnej słodyczy i chrupkości. Przedstawiamy sprawdzone przepisy na przysmaki ze słonecznikiem: domowe chleby i bułeczki, ziołowy dip z ziarenkami, pomysłowe sałatki z sezonowych owoców i warzyw – „imprezowe” i na lunch do pracy – a także pożywne makaronowe zapiekanki, jarzynki na ciepło do obiadu, a na słodko - słonecznikowe ciasta, muffiny oraz lody ze słonecznikiem. Przed posypaniem surówek, sałatek czy kanapek można ziarenka podprażyć leciutko na suchej, teflonowej patelni, żeby wydobyć z nich pełnię smaku, a nie pozbawić ich przy tym wartości odżywczych.

Kalorie

570 kcal/100 g

Wartości odżywcze & właściwości

Pestki słonecznika są bogate w składniki mineralne (cynk, potas, wapń, żelazo), witaminy (E, z grupy B) i nienasycone kwasy tłuszczowe. Cynk korzystnie wpływa na zmiany skórne, żelazo jest niezbędne dla prawidłowej budowy czerwonych krwinek. Nasiona słonecznika mają działanie obniżające poziom cholesterolu, poprawiają pracę układu nerwowego i wzmacniają kości (witamina D zapobiega osteoporozie). Magnez jest cenny dla osób, które na co dzień mają do czynienia ze stresem i piją dużo kawy.

Ciekawostki

Słonecznik nieprażony jest bogatszy w witaminy, składniki mineralne i kwasy tłuszczowe niż słonecznik prażony – poza kilkoma wyjątkami, takimi jak potas czy fosfor. Nieprażony słonecznik zawiera fitosterole, które obniżają poziom cholesterolu i chronią przed prostatą.