Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Przepisy 702

We Francji nazywają go „złotym jabłkiem”, we Włoszech - „jabłkiem miłości”. Dojrzałe w słońcu, soczyste, pyszne pomidory to prawdziwy przysmak i warzywo wyjątkowo bogate w cenne składniki odżywcze: witaminy, makro- i mikroelementy oraz likopen – silny przeciwutleniacz, który jest szczególnie dobrze przyswajalny po obróbce termicznej.

Dlatego warto jeść pomidory nie tylko na surowo – do kanapek lub sałatek, lecz także w rozmaitych zupach, sosach, zapiekankach, leczo czy bograczach. Sprawdzone przepisy na te i inne dania z pomidorów znajdziecie poniżej, a my zapraszamy do wypróbowania pysznych pomidorowych sałatek z dodatkiem serów, owoców (np. mango) czy innych warzyw, pizzy, burgerów, dań jednogarnkowych oraz innych przysmaków z tym wyjątkowo smacznym i wartościowym warzywem.

Kalorie

15 kcal/100 g

Wartości odżywcze & właściwości

Regularne spożywanie pomidorów zmniejsza ryzyko zawału i zachorowania na choroby nowotworowe. Pomidory zawierają likopen – przeciwutleniacz z grupy karotenoidów, który zwalcza wolne rodniki. Z kolei pektyny obniżają poziom cholesterolu we krwi, a potas obniża ciśnienie. Z pomidorów organizm może czerpać witaminy A i C, które działają pozytywnie na stan skóry.

Ciekawostki

Pomidory nie powinny być łączone z ogórkami, które zawierają enzym niszczący witaminę C z pomidorów.