Dania na zimno – nie tylko na upał 

Są różne powody do przygotowania dań na zimno. Może planujemy przyjęcie, w trakcie którego chcemy serwować właśnie takie przekąski, albo wybieramy się na piknik, na którym przecież zwykle nie ma możliwości podgrzania jedzenia. Może też szukamy przepisów na posiłki, które moglibyśmy zabrać ze sobą do szkoły, pracy albo na wyjazd. Niezależnie od powodów, służymy zbiorem przepisów na dania na zimno, w którym każdy znajdzie coś dla siebie – od kanapek przez sałatki, przystawki, przekąski po desery. Warto je zapamiętać (a lepiej jeszcze: zapisać), bo zawsze mogą się przydać! 

Dania na zimno – sałatki 

Sałatki są taką grupą dań, którą zwykle serwuje się na zimno, dlatego możemy wybrać praktycznie dowolną sałatkę: warzywną, makaronową, z ryżem, wegetariańską, z mięsem, z rybą – bez znaczenia, w każdej grupie znajdziemy wiele sałatek na zimno. Najzimniejsze zaś z nich będą sałatki szwedzkie, które przygotowuje się z pociętych w cienkie plastry warzyw, zalewa roztworem octu i pasteryzuje w słoikach. Po otwarciu należy je przechowywać w lodówce, ale właśnie schłodzone świetnie smakują.  

Zupy na zimno 

Choć zupy zwykle serwujemy gorące albo przynajmniej ciepłe, znajdziemy też mniej liczną grupę zup podawanych na zimno. To oczywiście wszelkiego rodzaju chłodniki, z najbardziej znanym z nich na czele – chłodnikiem litewskim. Oprócz tego na zimno podaje się hiszpańskie gazpacho, które przygotować możemy z pieczonych warzyw. Pycha! 

Galarety 

Galarety to kolejna grupa dań, której nie można podawać inaczej niż na zimno. Żeby galareta stężała, musi mieć odpowiednio niską temperaturę, dlatego odkładamy ją do lodówki. I choć poza lodówką galareta utrzyma się przez jakiś czas, to później zacznie się „topić”, czyli rozrzedzać. Oprócz dobrze znanych galaretek z owocami, które możemy wykorzystać przy ciastach albo deserach w pucharkach, galarety to także świetny sposób na przyrządzenie mięs czy ryby.