Przepisy 77

Szparagi – warzywo o wielu odmianach 

Podobno szparagi dotarły do Europy z terenów Azji Mniejszej, gdzie rosły dziko. Obecnie największym ośrodkiem ich uprawy są Chiny, jednak w Polsce również istnieją gospodarstwa uprawiające szparagi. Najprawdopodobniej szparagi znali już starożytni, którzy jadali rośliny dziko rosnące i uważali je za środek leczniczy, a także niezwykle silny afrodyzjak. 

Obecnie rozróżniamy cztery odmiany szparagów – zielone, białe, fioletowe i dzikie. W różnych częściach Europy za najlepsze uważane są inne gatunki, np. Włosi zajadają się szparagami zielonymi, zaś Francuzi preferują szparagi fioletowe. W Polsce stanowczo najpopularniejsze są szparagi białe i zielone, które przyrządza się na wiele sposobów. 

Przepisy ze szparagami 

Naszą propozycją jest zapiekanie szparagów z dodatkami. Szparagi zapiekane możesz podawać jako danie główne (doskonale sprawdzą się szparagi zapiekane z młodymi ziemniaczkami i szynką), przekąskę na spotkanie ze znajomymi (tu polecamy szparagi w boczku z grilla), a także jako wyśmienitą kolację – co powiesz na pizzę ze szparagami? W przepisach ze szparagami znajdziesz również pomysł na szparagi w cieście francuskim, lasagne i szparagowe zawijańce. 

Szparagi to także wdzięczny składnik kremowych zup. Zupę krem ze szparagów przygotujesz bardzo prosto i szybko. Wystarczy gotować je do miękkości w warzywnym lub mięsnym bulionie, a na koniec zblendować. By zagęścić taki krem, możesz do wywaru dodać ziemniaka lub na koniec rozpuścić porcję serka mascarpone lub topionego serka śmietankowego. Jeszcze innym pomysłem na szparagi są sałatki z ich udziałem. Możesz do nich wykorzystać zarówno świeże (ale ugotowane), jak i marynowane szparagi, które można kupić w słoikach.