Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Przepisy 65

Migdały – do czego ich użyć? 

Migdały są nasionami owoców migdałowca zwyczajnego, niewielkiego drzewka z rodziny różowatych, pochodzącego z Azji Środkowej i Mniejszej. W niedużym jadalnym owocu znajduje się pestka pokryta charakterystyczną, dziurkowaną skorupką, chroniącą cenne wnętrze. Migdały zawierają wiele witamin, mikro- i makroelementów oraz kwasów omega-6, dzięki czemu są stosowane nie tylko w kuchni, lecz także w kosmetyce, np. przy tworzeniu produktów przeciwzmarszczkowych i kremów dla niemowląt. 

Słodkie i delikatne w smaku migdały są ważnym składnikiem wypieków, sałatek i dań głównych. Zazwyczaj przed użyciem należy je sparzyć i obrać z gorzkiej skórki. To właśnie z migdałów wytwarza się słodki marcepan – plastyczną masę, używaną do dekoracji tortów i produkcji pralinek. Z tych twardych pestek produkuje się także orszadę, popularny we Francji napój, a także słynne włoskie amaretto. 

Wytrawne pyszności z migdałami 

Prażone na suchej patelni płatki migdałowe są świetnym składnikiem sałatek, zarówno owocowych, jak i warzywnych. W przypadku takich potraw jak sałatka z brokułem i gruszką nie tylko znakomicie podkreślają słodkość owocu, śmietankowy smak fety i delikatność sparzonych brokułów, lecz także nadają potrawie przyjemnej chrupkości i lekkiej goryczki. Warto więc podkręcić nimi smak takich pysznych sałatek jak idealna do obiadu surówka z włoskiej kapusty czy kusząca niezwykłym zestawieniem składników kolorowa sałatka z mango i szpinakiem. Płatki migdałowe są także pysznym dodatkiem gęstych zup kremów, z powodzeniem zastępując makaron, kaszę czy mięso. Zupa brokułowa z fetą i prażonymi migdałami to nasza propozycja na pyszny obiad z chrupiącymi migdałami w roli głównej. 

Słodkie wypieki z migdałami 

Słodkości z dodatkiem delikatnych pestek lub aromatem migdałowym jest co niemiara. Cudowny zapach migdałów jest niezbędny przy pieczeniu większości ciast z białym serem lub mielonym makiem. Wilgotny seromak, elegancki sernik wiedeński albo klasyczny sernik z makiem – to przepisy na wyjątkowe desery z subtelnym migdałowym aromatem. 

Obrane ze skórki migdały stanowią doskonałą dekorację wielu ciast, np. świątecznego mazurka z masą krówkową, wypieku idealnego na przyjęcia i rodzinne spotkania. A do czego wykorzystać całe migdały? Do przygotowania oryginalnych, chrupiących ciasteczek maślanych o nazwie palce czarownicy – wypieku, który pokochają wszyscy wielbiciele horrorów.