Przepisy 106

Ogórki kiszone łączą się smakowicie z rozmaitymi warzywami (surowymi, gotowanymi, z puszki), pieczarkami, jajkami na twardo, twarożkami, śledziami i pieczonym mięsem. Zebraliśmy sporo sprawdzonych przepisów na domowe sałatki, kanapki i przystawki, zupy (nie tylko ogórkową!), a także rozmaite ciekawostki dla smakoszy: faszerowane koszyczki z sera, francuską niespodziankę oraz gołąbki i pizzę z dodatkiem ogórka kiszonego.

Kalorie

10,5 kcal/100 g

Wartości odżywcze i właściwości

Ogórki kiszone (podobnie jak kapusta kiszona) są naturalnym probiotykiem. Zawierają kwas mlekowy, który reguluje mikroflorę bakteryjną jelit, wpływając pozytywnie na trawienie. Nie zawierają one więcej witaminy C niż świeże owoce i warzywa, są jednak źródłem witamin z grupy B. W 100 g niskokalorycznych ogórków kiszonych zawiera się aż 1208 mg sodu – jego zalecane (maksymalne) dzienne spożycie to 2000 mg, dlatego też nie należy się nimi zbytnio objadać.

Ciekawostki

Mitem jest stwierdzenie, że ogórki źle się kiszą z powodu soli jodowanej – zaprzeczyły temu badania przeprowadzone przez Instytut Żywności i Żywienia, które wykazały, że sól jodowana nie wpływa na smak ogórków kiszonych.