Przepisy 67

W Europie przez ponad sto lat – czyli odkąd sprowadzono je z Ameryki - ananasy jadali wyłącznie bogacze i królowie. Dziś ananasa można sobie wyhodować nawet w domu – wystarczy obciąć liściastą koronę owocu i zasadzić ją w doniczce :) Są pyszne i... uniwersalne, bo można jadać je jako dodatek niemal do wszystkiego: mięs, ryb, warzyw, innych owoców, lodów czy serów. Wśród domowych przepisów na dania z ananasem znajdziecie mnóstwo przysmaków na obiad, lunch i podwieczorek – od kotleta po szarlotkę.

Wartości odżywcze & właściwości

Ananas zawiera bromelainę, czyli grupę enzymów o właściwościach przeciwzapalnych i odchudzających. Bromelaina stosowana jest w medycynie sportowej – w celu łagodzenia urazów, niwelowania obrzęków, leczenia stanów zapalnych. Ponadto – ananasy zawierają sporo manganu, który jest niezbędny do prawidłowego rozwoju i wzrostu organizmu człowieka, a także prawidłowej pracy mózgu czy tworzenia tkanki łącznej i kostnej. 100 g ananasa zawiera 15 mg witaminy C. Tak jak w przypadku wszystkich owoców, należy jednak jeść je z umiarem, bo owoce to obok cennych składników także źródło cukrów prostych. Warto pamiętać, że ananasy z puszki są jeszcze dodatkowo słodzone, dlatego powinni unikać ich cukrzycy.

Ciekawostki

Ananas zawiera jedynie ok. 50 kcal w 100 g, a zawarta w nim bromelaina wykazuje działanie oczyszczające, więc jest polecany osobom na diecie. Ponadto zawiera błonnik, który nie tylko poprawia trawienie, ale daje też uczucie sytości. Natomiast z soku z ananasa można przygotować marynatę do mięs, która zmiękcza mięso i ułatwia pieczenie.