Żurek to jedna z najbardziej popularnych zup w Polsce nie tylko na co dzień. Spożywany jest również w Czechach, na Białorusi i Słowacji. Spotkać się można z wieloma wariacjami, często odbiegającymi od tych najbardziej znanych form zupy. Warto tu wspomnieć o przepisie na żurek na maślance, wywarze z jarzyn, z kiszonymi ogórkami i wędzonką, z jajkiem po benedyktyńsku, kiełbasą i majerankiem, czy z rybą wędzoną. Mimo swojej prostoty wykonania i małej liczby składników to żurek z jajkiem na twardo i białą kiełbasą stał się kluczowym elementem na świątecznych stołach Polaków. Największą popularnością cieszy się w szczególności podczas śniadań wielkanocnych. Jednak nie jest to wyjątek. W niektórych domach serwowany jest jako jedno z dań wigilijnych. Często zastępuje tradycyjny barszcz czerwony z uszkami lub grzybową. Zdarza się, że jest podawany także w ich towarzystwie. Żurek wigilijny z suszonymi grzybkami pojawia się także w pierwszy dzień Bożego Narodzenia.
Tradycyjny żurek wielkanocny można wykonać z gotowego zakwasu dostępnego praktycznie w większości sklepów spożywczych. Warto jednak spróbować zrobić go samodzielnie. Jego wykonanie jest banalnie proste i nie wymaga żadnych umiejętności kulinarnych. Dobry zakwas na żurek to nic innego jak połączenie mąki (najlepiej sprawdzi się mąka żytnia razowa typ 2000), ciepłej, przegotowanej wody, czosnku i przypraw (liście laurowe i ziarenka ziela angielskiego, ewentualnie majeranku). Zakwas kisi się od 3 do 5 dni. Proces można przyspieszyć, dodając np. łyżkę soku z kiszonych ogórków. Im dłużej będzie trwać proces kiszenia zakwasu, tym będzie on bardziej kwaśny.
Tradycyjny żurek wielkanocny jest bardzo prosty w wykonaniu. Przepis na żurek obejmuje składniki takie jak: boczek, dobrej jakości kiełbasa, cebula chrzan, pietruszka (może być suszona), pieprz, sól i jajka. Boczek i cebulę należy pokroić w kosteczkę i podsmażyć na patelni. Pokrojoną w talarki kiełbasę dodaje się do boczku i cebuli. Grubość krojenia kiełbasy zależy od indywidualnych upodobań. Następnie wszystko przekłada się do garnka, dodaje przyprawy i zalewa gorącym bulionem. Proces gotowania trwa od 30 do 40 minut. Do wywaru dodaje się zakwas i doprawia solą i pieprzem. Proporcje w dużej mierze zależą od preferencji smakowych. Tak przygotowaną zupę podaje się z kawałkami podsmażonej kiełbasy i jajka na twardo, pokrojonego w ćwiartki. Do smaku przed podaniem można już na talerzu dodać odrobinę śmietany. Jeżeli chcemy ugotować postny żurek wigilijny, wystarczy zrezygnować z boczku i kiełbasy. Idealnego smaku dodadzą tu kminek i suszone grzybki.