Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Przepisy 58

Śledzie – jakie wybrać i do czego 

W Polsce znajdziemy śledzie głównie w dwóch gatunkach: matjasa oraz śledzia bałtyckiego. Matjas jest śledziem oceanicznym, który został złowiony jeszcze zanim złożył ikrę. Te młode ryby są mięsiste i tłuste. Z kolei śledzie bałtyckie nie są tak duże, nie mają też tyle tłuszczu. Poza różnicą gatunkową (i – co za tym idzie – wielkością) śledzie występują też w różnej formie. Możemy dostać świeże śledzie, ale także marynowane, solone lub wędzone. Oczywiście to, po którą wersję sięgniemy, zależy od naszych zamiarów i wybranego przepisu na śledzie, który chcemy zrealizować. Wymiana śledzia bałtyckiego na matjasa i odwrotnie w większości przepisów na dania ze śledziami jest możliwa, natomiast sięganie po śledzia wędzonego w miejsce świeżego nie jest dobrym pomysłem. 

Śledzie w marynacie 

Świeże śledzie często wybierane są z myślą o ich samodzielnym zamarynowaniu. W naszym katalogu znajdziesz różne przepisy na śledzie marynowane, w których skład marynaty będzie się różnił. Często śledzie umieszcza się w occie lub oleju. Poza tym do marynaty można dodawać różne składniki: cebulę, marchewkę, paprykę, pomidory czy pieprz. Jeśli chcemy dodać śledziom pikanterii, możemy wybrać ostrą paprykę, na przykład chili. Matjasy wymagają krótszego marynowania niż śledzie bałtyckie. 

Sałatki ze śledziem 

Innym popularnym zastosowaniem tego rodzaju ryb są sałatki. Sałatki ze śledziem często zawierają takie składniki jak cebula i jabłko. Takie połączenie nadaje sałatce bardzo wyraźny smak. Całość połączyć można majonezem i przyprawić koperkiem. Innymi popularnymi dodatkami do sałatek ze śledziem są ziemniaki i żółty ser. Te składniki z kolei nieco tonują smak sałatki i sprawiają, że jest ona łagodniejsza. 

Śledzie mogą stanowić również podstawę dania obiadowego. Nadają się na przykład do zapiekanek ziemniaczanych. Można je też smażyć, a nawet przygotowywać z nich zupę, choć te zastosowania dla śledzia nie są w Polsce tak popularne, jak wcześniej opisywane śledzie marynowane czy sałatki śledziowe