Przepisy 214

Kukurydza to prawdziwe 'złoto Azteków', a także Inków i Majów – w ich kuchni obecna jest od ponad siedmiu tysięcy lat! Majowie wierzyli nawet, że bogowie ulepili pierwszych ludzi z mąki kukurydzianej. Botanicznie kukurydza należy do zbóż (czyli udomowionych traw) i uprawiana jest obecnie w różnych częściach świata – na paszę dla zwierząt, jako surowiec energetyczny, a najsmaczniejsze odmiany (np. cukrowa, popcornowa, miniaturowa, biała meksykańska) trafiają na nasze stoły.

Gotowane ziarna kukurydzy (świeże, mrożone lub z puszki) to pyszny dodatek do zup, dań mięsnych, sałatek i farszów (np. do pieczonych pierogów empanadas, naleśników czy tortilli). W kuchni amerykańskiej gotowaną kukurydzę polaną stopionym masłem podaje się do obiadu lub na gorącą kolację do porcji mięsa i warzyw. Pokrojone w plastry kolby kukurydzy można także zapiekać pod beszamelem albo sosem warzywnym. Słodkie, chrupiące ziarna kukurydzy doskonale komponują się z rozmaitymi ziołami i przyprawami (np. mieloną papryką, majerankiem, koperkiem), mięsem oraz papryką i pomidorami. Pyszne dania z kukurydzy i z kukurydzą warto jadać jak najczęściej – dla wyjątkowego smaku i przyjemności chrupania!

Kalorie

110 kcal/100 g

Wartości odżywcze & właściwości

Kukurydza w 70% składa się ze skrobi i jest znakomitym źródłem błonnika. Zawiera bardzo mało witaminy C, ale możemy w niej znaleźć witaminę A, D, E, K, witaminy z grupy B. Warto ją jeść ze względu na zawartość składników mineralnych - potasu, miedzi, manganu, cynku, jodu, selenu, wapnia, sodu. Selen ma działanie przeciwnowotworowe, chroni przed zwyrodnieniem plamki żółtej i zaćmą.