Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Przepisy 39

Ciasta z serem dawniej i dziś 

Ciasta z serem, zwane też sernikami, należą do najczęściej pojawiających się na naszych domowych stołach słodyczy. Dawniej ciasta z serem przygotowywane były z twarogu lub serka homogenizowanego, ale obecnie do tych serów dołączyły też nowe – ricotta i mascarpone. Wcześniej trudno dostępne w Polsce, dziś cieszą się rosnącą popularnością nie tylko przy daniach wytrawnych, ale właśnie jako składniki ciast z serem. Nie oznacza to jednak, że twaróg i ser homogenizowany odeszły w zapomnienie – wszystkie te stare i nowe przepisy na ciasta z serem realizuje się obecnie, a wybór zależy od preferencji smakowych i przywiązania do tradycji. 

Jeszcze inny wybór dotyczy samego ciasta. Może być ono pieczone – a i tu znajdziemy różne warianty. Może też być robione bez pieczenia – np. z pokruszonych herbatników połączonych margaryną. Wreszcie może go nie być wcale, mamy wtedy tak zwane ciasto z serem bez spodu. Czy nadal jest to ciasto – można dyskutować, z pewnością jednak jest to pyszny deser wart przygotowania. 

Różne spody do ciasta z serem 

Jak wspomniano wyżej, ciasta z serem mogą mieć różne spody. Jeśli jesteśmy zwolennikami tradycyjnych pieczonych spodów, możemy wybierać spośród ciasta biszkoptowego, kruchego i półkruchego. Każde ma swoje zalety i trudno wskazać najlepsze rozwiązanie. Poza tym ciasto z serem można przygotować bez pieczenia. Należy wtedy wybrać herbatniki lub inne ciastka (np. owsiane), pokruszyć je, a następnie dodać margarynę i zagnieść. Można też tak przygotowaną masę wzbogacić np. o miód. Później wykładamy nią spód formy lub tortownicy i wstawiamy do lodówki, by margaryna stężała i połączyła pokruszone ciastka. To szybkie rozwiązanie i nie wymaga piekarnika. 

Ponadto do ciasta z serem możemy dodać owoce. Świetnie z serami komponują się truskawki, maliny czy jagody. Możemy je także układać na gotowym cieście. Innym pomysłem na ciasto z serem jest dodatek galaretki, którą możemy wylać na wierzch (na owoce lub na ser, jeśli nie chcemy dodawać owoców). Jak widać, pomysłów na ciasto z serem jest sporo, zachęcamy więc do zapoznania się z naszymi przepisami i wybrania tego, który spodoba ci się najbardziej.