Dynia ma wiele zastosowań. Można ją marynować, smażyć, używać do farszów czy przyrządzać z niej placki. Ale największą popularność zyskuje obecnie zupa z dyni. I nic w tym dziwnego, ponieważ aromatyczna i gęsta zupa dyniowa nadaje się idealnie na jesienne słoty i chłody. Choć wydawałoby się, że przepis na zupę z dyni jest prosty, to łatwo się tu pomylić. Co prawda przyrządzenie takiej zupy kremu nie powinno nikomu sprawić trudności, jednak problemem może być… wybór najlepszego przepisu! A to dlatego, że receptur jest bardzo dużo, różnią się one między sobą, a do tego wszystkie wypadają bardzo smacznie.
Już sama dynia, czyli tytułowy składnik zupy z dyni, występuje w wielu gatunkach, spory wybór znajdziemy także w polskich marketach. Do tej potrawy nada się dobrze najbardziej popularna odmiana, zwana często dynią polską, ale przepisy na zupę z dyni mogą uwzględniać także inne jej gatunki, na przykład japońską hokkaido o lekko orzechowym posmaku.
Większość kremowych zup z dyni przygotowuje się, gotując to warzywo w wywarze – mięsnym (zwykle drobiowym) lub warzywnym bulionie. Jednak można wzbogacić bulion o inne warzywa. Jeśli na przykład do zupy z dyni dodamy ziemniaka, po zmiksowaniu konsystencja zupy będzie bardziej kremowa. Możemy też dorzucić korzeń pietruszki, jeśli chcemy nadać potrawie bardziej korzennego smaku i aromatu. Zwykle te dodatki mają niewielki względem dyni udział w zupie, ale istnieją też przepisy, w których dynię miesza się na przykład z selerem w bardziej równych proporcjach, otrzymując krem dyniowo-selerowy. Takich kompozycji znajdziecie więcej wśród naszych propozycji.
Zupa z dyni charakteryzuje się także tym, że można ją serwować z bardzo wieloma dodatkami. Na przykład z prażonymi migdałami, pestkami dyni, wiórkami kokosowymi, orzechami, groszkiem ptysiowym czy grzankami (także ziołowymi lub serowymi). Wyborów jest sporo, ale dzięki temu możesz znaleźć swój własny idealny przepis na zupę z dyni.