Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Przepisy 40

Zebraliśmy dla Was sprawdzone przepisy na domowe potrawy z orzechami laskowymi – chrupiące orzechowe ciasteczka, eleganckie torty i pyszne placki z owocami lub bakaliami, muffiny i babeczki, pralinki i orzechowe kuleczki, a także jabłka w cieście francuskim oraz smakowite serniki. Kto ma ochotę poeksperymentować w kuchni, może skusić się na przepyszne ryby i drób w orzechowej panierce, kolorową sałatkę lub wyborną zupę bakaliową.

Kalorie

646 kcal/100 g

Wartości odżywcze i właściwości

Orzechy laskowe są kaloryczne, ale stanowią zdrową przekąskę między posiłkami: w 100 g tych orzechów jest aż 630 mg potasu (dobrego dla serca) oraz 145 mg wapnia. Orzechy laskowe zawierają również witaminy A, B1, B2, B6, C, PP oraz błonnik. Ponadto zawarte w nich kwasy tłuszczowe jednonienasycone obniżają poziom złego cholesterolu. Osobom chorującym na miażdżycę poleca się nie tylko jedzenie orzechów laskowych, ale również regularne spożywanie wytłaczanego z nich oleju.

Ciekawostki

Jeżeli chcesz ulżyć sobie w męczącym kaszlu, olej z orzechów laskowych zmieszaj z mlekiem i miodem. Z kolei napar z leszczyny dedykowany jest osobom z zaburzeniami krążenia.