Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Przepisy 1693

Pizza – prosta i wyjątkowa 

Pizza należy do jednych z najbardziej lubianych potraw na świecie, zwłaszcza przez dzieci. Tajemnicą jej sukcesu jest niewątpliwie prostota wykonania – im mniej wymyślnych składników, tym lepiej. Za kolebkę potrawy uważa się Włochy, a konkretnie malownicze miasto Neapol, gdzie w XVIII w. pojawiły się pierwsze pizzerie. Przygotowanie pizzy w warunkach domowych nie jest skomplikowane, a na cienkim cieście z pszennej mąki może się znaleźć niemal wszystko, na co tylko mamy aktualnie ochotę. Aby pizza była chrupiąca i dobrze wypieczona, należy ją wkładać do mocno nagrzanego piekarnika, najlepiej na specjalny kamień, który znacznie przyspiesza zapiekanie się ciasta od spodu. 

Delikatne i pełne smaku pierogi 

Polska słynie z pierogów pełnych słodkiego lub wytrawnego nadzienia, owiniętego mięciutkim, elastycznym ciastem, przygotowywanym głównie z mąki pszennej. Choć w naszym kraju popularne są różne nadzienia, tymi najczęściej przyrządzanymi są pierogi ruskie, z kapustą i grzybami oraz mięsne. Po ugotowaniu, a potem okraszeniu cebulką i skwarkami są tak pyszne, że trudno im się oprzeć. W słodkiej wersji dużą popularnością cieszą się pierogi z serem oraz owocami sezonowymi, zwłaszcza z truskawkami i leśnymi jagodami. 

Rozgrzewający gulasz 

Gdy doskwiera zimowa aura, chyba nic nie rozgrzewa tak dobrze, jak miseczka gorącego gulaszu – dania kojarzonego głównie z Węgrami, ale popularnego także w wielu innych państwach Europy. Soczyste kawałki mięsa, dojrzała papryka, cebula, czosnek po długim duszeniu tworzą wyśmienite danie jednogarnkowe, doskonale smakujące zarówno z kawałkiem pieczywa, jak i z dodatkiem kaszy, ziemniaków czy makaronu. 

Niezwykle aromatyczna paella 

Znana na całym świecie kuchnia hiszpańska słynie przede wszystkim z paelli – potrawy opartej na ryżu i owocach morza. Dodatek szafranu oraz licznych charakterystycznych dla tego kraju przypraw łączy te pospolite składniki w danie doskonałe, bo niezwykle aromatyczne, sycące i pełne smaku. W zależności od odmiany paella może być przyrządzona również z innych rodzajów delikatnych mięs (drób, królik), a także z różnych warzyw. Potrawę najpierw się podsmaża, a potem wolno gotuje w szerokim naczyniu przypominającym wielką patelnię. Choć paella jest prosta w przygotowaniu, trzeba przyznać, że to prawdziwe arcydzieło kulinarne!