Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Przepisy 34

Biszkopt – jedno ciasto, wiele zastosowań

Ciasto biszkoptowe to bardzo uniwersalny wypiek, który wzbogacać można na wiele sposobów. Jego przygotowanie nie jest trudne, a podążając za wskazówkami z naszych przepisów, na pewno sobie z nim poradzisz.

Ciasto biszkoptowe jest tak dobre, że może być podawane samodzielnie, ale jest też podstawą wielu różnych wypieków. Bardzo często stanowi podstawę tortów – wtedy tnie się je w poprzek na kilka „pięter”, co z łatwością można zrobić za pomocą… napiętej nitki. Poszczególne warstwy przekłada się masami lub kremami, całość pokrywa polewą i dekoracjami – et voila, można serwować pyszny tort. Zaletą biszkoptu jest jego spójna konsystencja. Choć to bardzo puszyste ciasto, to nie kruszy się łatwo, a zatem można je łatwo dzielić, kroić na kawałki, co w przypadku tortu bywa istotne. Na podobnej zasadzie ciasto biszkoptowe służyć może jako podstawa sernika, wtedy na spód kładzie się cienki biszkopt, a na niego wykłada masę serową.

Biszkopt z owocami

Biszkopt to także podstawa wielu ciast owocowych. Można je dodać do samego biszkoptu, pokrojone w kawałki. Tu jednak sprawdzą się bardziej „suche” owoce, na przykład jabłka. Owoce, które zawierają dużo wody (jak truskawki), mogą rozmoczyć ciasto w czasie pieczenia, dając nieciekawy efekt. Alternatywą jest po raz kolejny potraktowanie biszkoptu jako spodu, na który – już po upieczeniu – wykłada się owoce, zalewa galaretką, odstawia do lodówki, a po stężeniu dodaje na przykład bitą śmietanę. Można też przygotować dwie warstwy, a pomiędzy nie nałożyć krem. To proste, ale bardzo lubiane biszkoptowe ciasto owocowe, które przygotować można z wszelkiego rodzaju owocami – zarówno świeżymi, jak i z puszki.

Jeśli zależy ci bardzo na czasie, możesz w sklepie kupić gotowe ciasto biszkoptowe. Jednak przepis na biszkopt nie jest trudny i możesz go zrealizować we własnym domu. Masz wtedy kontrolę nad jakością składników, możesz też wybrać najbardziej odpowiadającą ci wersję – na przykład ciemny biszkopt z dodatkiem kakao.