Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Generic stage
Taxonomy Generic Text

Ciasta z mascarpone – czemu zawdzięczają swój wyjątkowy smak? 

Ciasta z mascarpone mają wyjątkowy smak i delikatną konsystencję, która zachwyca podniebienia nawet największych smakoszy. Zawdzięczają je serkowi mascarpone, który początkowo produkowano w Lombardii, czyli na północy Włoch. W przeciwieństwie do innych serów produkowanych z mleka, mascarpone powstaje ze śmietanki, czemu zawdzięcza swoją wyjątkową lekkość i słodkawy smak. Dawniej produkowano go tylko jesienią i zimą i sprzedawano w niewielkich porcjach. Dziś na szczęście możemy znaleźć go na sklepowych półkach przez cały rok. 

Mascarpone to tradycyjny składnik włoskiego deseru tiramisu. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by tiramisu przygotować we własnej kuchni. Jednak współcześnie zastosowanie tego serka jest dużo szersze i znajdziecie wiele przepisów na ciasta z mascarpone. Można go wykorzystać, zarówno przygotowując ciasta z owocami, czekoladowe brownie, sernik, tort, jak i… mazurek! Pomysłów nie brakuje, a lekkość i puszystość tego składnika sprawia, że każdy wypiek z jego udziałem jest rajem dla podniebienia. 

Ciasta z mascarpone na każdą okazję 

Ciasta z mascarpone są lżejsze niż ich odpowiedniki wykonane z udziałem ciężkich kremów, dlatego nadają się na każdą okazję, zawsze, gdy masz ochotę na słodki wypiek. Wypadną świetnie także na każdym przyjęciu lub podczas świąt – dobrze przygotować wtedy więcej słodkości, ponieważ będą znikać w zadziwiającym tempie! Kremy do ciast z mascarpone przygotowuje się szybko, więc pieczenie nie zajmie więcej czasu. 

Serek mascarpone można zastosować przy wielu wypiekach. Sprawdzi się jako śmietankowo-słodki krem do ciasta marchewkowego, które możemy posypać jeszcze wybranymi orzechami, a także jako składnik masy do ciasta czekoladowego. Polewa z mascarpone ozdobi zarówno urodzinowy tort z galaretką, jak i kruche ciasto z owocami. W przypadku tego ostatniego do wyboru mamy wiele owoców, które w połączeniu z serkiem mascarpone będą smakować bardzo dobrze. Wypróbuj przepisy na ciasto z mascarpone i truskawkami, malinami lub borówkami albo wypracuj własną mieszankę różnych owoców. Oprócz wspomnianych sprawdzą się też świeże pomarańcze czy winogrona, ale równie dobrze możesz sięgnąć po owoce z puszki – na przykład brzoskwinie. 

Serek mascarpone używany jest także przy innych potrawach, na przykład do zagęszczania kremowych zup, jednak ciasto z mascarpone to zawsze doskonały sposób na wykorzystanie tego składnika!