Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Tanie sałatki – budżetowe rozwiązanie na zdrowe jedzenie 

Sałatki to świetna grupa dań, która może stanowić atrakcyjny dodatek do obiadu albo smaczną, sycącą i zdrową przekąskę w ciągu dnia. Możemy przygotować sałatki w ramach drugiego śniadania albo lunchu, możemy nawet podać bardziej sycącą sałatkę na obiad. Opcji jest tak dużo, że warto z nich korzystać. Jednak może nas nieco zniechęcać to, że niektóre przepisy na sałatki zawierają drogie składniki. Sałatka z krewetkami albo prawdziwym mięsem kraba brzmi wspaniale, jednak ceny tych składników są bardzo wysokie. Jak w takim razie przygotować tanie sałatki? Czy to możliwe? Oczywiście! Podpowiadamy, jak to zrobić. 

Tanie sałatki – od czego zacząć 

Zacznijmy od… podstaw. A w zasadzie od bazy każdej sałatki, czyli składnika, który zwykle ma neutralny smak, stanowi tło dla pozostałych. W wielu sałatkach jest to mieszanka sałat. Kupno gotowego miksu sałat to stosunkowo duży wydatek. Jego samodzielne też nie odciąży budżetu. Lepszym rozwiązaniem na tanie sałatki będzie sięgnięcie po inną bazę – kaszę, ryż czy makaron. Wszystkie te składniki są niedrogie, a sałatki z ich udziałem będą tak samo dobre. 

Tanie sałatki – co do nich dodać 

Dwóch różnych odpowiedzi można udzielić na pytanie o to, co dodać do taniej sałatki. Pierwsza brzmi: cokolwiek masz w lodówce. Z poprzedniego dnia zostało trochę kurczaka z obiadu? Dodaj go do sałatki. W szafce zalegają puszki kukurydzy, które kupiłeś po okazyjnej cenie podczas ostatniej promocji? Doskonale – dodaj je do sałatki. Zostało ci trochę zielonych ogórków? Do sałatki. Nie masz zielonych, ale w lodówce stoi otwarty słoik konserwowych? Wiesz, co z nimi zrobić. W ten sposób można szybko zbudować tanią sałatkę, dokupując tylko pojedyncze składniki. Drugi sposób to sięganie po produkty sezonowe, które w danym okresie są tanie lub objęte dużymi promocjami. Bez problemu odnajdziesz je na sklepowych półkach. Niektóre można przechowywać przez dłuższy czas, a nawet mrozić, więc będziesz mógł do nich wrócić za każdym razem, gdy nabierzesz ochoty na niedrogi posiłek. 

Zobacz też nasze przepisy na tanie sałatki, by znaleźć więcej podpowiedzi i propozycje gotowych kompozycji.