Liczba porcji została zmieniona. Czas przygotowania może być inny. Więcej informacji na temat wielkości porcji znajdziesz
Pamiętaj, że jeśli liczba porcji zostanie zwiększona, czas gotowania może się wydłużyć! Używaj wody i przypraw oszczędniej, zawsze możesz dodać ich więcej w późniejszym etapie.
Zobacz też inne przepisy na tradycyjne polskie zupy:
Mięso dokładnie myjemy. Zdejmujemy skórę, żeby rosół nie był zbyt tłusty (można zdjąć skórę z szyjki), przekładamy mięso do garnka, zalewamy wodą (ok. 3 l).
Wstawiamy garnek na kuchenkę i wolno podgrzewamy, aż woda zacznie delikatnie pyrkać (można też przed gotowaniem mięso pozostawić w wodzie na godzinę, później wodę wylać, nalać nową i dopiero rozpocząć gotowanie).
Na powierzchni pyrkającej wody zaczną się tworzyć szumowiny – można je zdjąć łyżką cedzakową bądź też pozostawić (w nich gromadzi się między innymi cenny kolagen).
Do garnka wkładamy obrane i pokrojone w mniejsze części warzywa – marchewki, pietruszkę i seler, a także umyte liście pora i kapusty włoskiej. Kapustę można pominąć – jeśli jednak dodamy jej niewielką ilość, poprawi smak rosołu – z kolei zbyt duża nada rosołowi kapuściany posmak – wystarczy zatem dać nieduży kawałek, np. 2 liście. Do garnka dodajemy umyte gałązki natki pietruszki, jeśli mamy – to także gałązkę lubczyku.
Do garnka z zupą dodajemy cebulę. Jeśli mamy taką możliwość, wcześniej obieramy ją z łupin i opiekamy ją nad ogniem. Można też dodać do garnka cebulę bez opiekania, ale za to pozostawiając ją w łupinie.
Wsypujemy ziarenka pieprzu i sporą szczyptę soli. Gotujemy 3-4 godziny na wolnym ogniu, pod lekko uchyloną pokrywką.
Rosół podajemy z ugotowanym w osolonej wodzie makaronem, dodajemy pokrojoną w kosteczkę marchewkę z rosołu, posypujemy świeżo posiekaną natką. Można dodać do talerzy z rosołem mięso z udka.
Dziękujemy za ocenę!
Czekamy na Twoją recenzję!
Oceniłeś już ten przepis/produkt.
Podziel się swoją opinią. Wystaw ocenę, zaznaczając odpowiednią liczbę gwiazdek.
Zapisz
Komentarze 1