Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Im bliżej Wielkanocy, tym bardziej oczywistym dodatkiem do żurku wydaje się być jajko lub biała kiełbasa. Niewątpliwie te dodatki do żurku są najbardziej popularne i to nie tylko w okresie wielkanocnym. Ale czy na pewno jajko tylko na twardo, a kiełbasa biała pokrojona w kawałki lub plasterki? To już nie musi być takie oczywiste, ponieważ…

Jajko do żurku lub barszczu białego można podać na kilka sposobów

Nie tylko na twardo (pokrojone w ćwiartki, talarki lub kostkę), ale na przykład w zupełnie nowej odsłonie – sadzone. Jajko (w)sadzone do barszczu białego na pewno będzie przyjemnym urozmaiceniem, tym bardziej, że na stole wielkanocnym z pewnością jajek na twardo brakować nie będzie. Przepis na barszcz biały z jajkiem sadzonym znajdziecie tutaj.

barszcz-biały-z-jajkiem-sadzonym-7 ZWZ WINIARY

Alternatywą dla jajka na twardo jest też jajko w koszulce, które możemy zaserwować do przeróżnych zup, nie tylko wielkanocnych. Z łatwością przygotujecie je w piekarniku według przepisu Ani.

Klopsiki z jajek

Z jajek na twardo można też przygotować klopsiki. Na przykład tak: przepis na klopsiki z jajek.

klopsiki-z-jajek ZWZ WINIARY

…albo tak: przepis na mięsne klopsiki z jajkiem.

klopsiki-dyptyk-3 ZWZ WINIARYklopsiki-IMG_9200 ZWZ WINIARY

 

Nie tylko kiełbasa

Do żurku, barszczu białego i zupy chrzanowej, czyli najbardziej popularnych zup wielkanocnych, doskonale pasuje kiełbasa. Niekoniecznie biała, choć niewątpliwie właśnie ta króluje na wielkanocnych stołach.

żurek-z-kaszą-pęczak-IMG_8999 ZWZ WINIARY

Biała kiełbasa doskonale nadaje się na wywar na zupę, a potem może trafić do niej pokrojona w plasterki lub kawałki. Można też w prosty sposób przygotować z niej klopsiki według naszego przepisu na klopsiki z białej kiełbasy do żurku i barszczu:

barszcz-biały-z-klopsikami-dyptyk ZWZ WINIARY

Zamiast białej kiełbasy do żurku, barszczu lub zupy chrzanowej można dodać plasterki chrupiącego boczku lub szynki parmeńskiej albo chipsy z salami.

żurek-z-żurkiem-razowym-10 ZWZ WINIARY

 

Ziemniaki inaczej!

Jeśli zazwyczaj do Waszego żurku trafiają pokrojone w kostkę ziemniaki, możecie tym razem przygotować zupę nieco inaczej. Na przykład z prażokami, czyli ziemniakami ugotowanymi osobno i podprażonymi z niewielką ilością mąki. A może jeszcze zupełnie inaczej – z wyjątkowo dekoracyjnym, pieczonym ziemniakiem (sprawdź przepis na zupę chrzanową z pieczonymi ziemniakami).

zupa-chrzanowa-IMG_4724 ZWZ WINIARYzupa-chrzanowa-dyptyk-2 ZWZ WINIARY

A już niebawem na naszym blogu przepis na żurek z obłędnie pysznym i rzadko spotykanym dodatkiem. Zaglądajcie do nas :)

PS. Jeśli szukacie pyszności do innych zup, zajrzyjcie tutaj – w całą kategorię przepisów na dodatki do zup.

Autor: Agata

 

Ciesz się gotowaniem z Winiary - teaser full

Ciesz się gotowaniem z Winiary

Szukasz pomysłu na szybki obiad? A może sosu, który podkreśli smak Twoich dań? Z naszymi produktami z łatwością przyrządzisz aromatyczne potrawy na różne okazje.

Zobacz produkty