Im bliżej Wielkanocy, tym bardziej oczywistym dodatkiem do żurku wydaje się być jajko lub biała kiełbasa. Niewątpliwie te dodatki do żurku są najbardziej popularne i to nie tylko w okresie wielkanocnym. Ale czy na pewno jajko tylko na twardo, a kiełbasa biała pokrojona w kawałki lub plasterki? To już nie musi być takie oczywiste, ponieważ…

Jajko do żurku lub barszczu białego można podać na kilka sposobów

Nie tylko na twardo (pokrojone w ćwiartki, talarki lub kostkę), ale na przykład w zupełnie nowej odsłonie – sadzone. Jajko (w)sadzone do barszczu białego na pewno będzie przyjemnym urozmaiceniem, tym bardziej, że na stole wielkanocnym z pewnością jajek na twardo brakować nie będzie. Przepis na barszcz biały z jajkiem sadzonym znajdziecie tutaj.

barszcz-biały-z-jajkiem-sadzonym-7 ZWZ WINIARY

Alternatywą dla jajka na twardo jest też jajko w koszulce, które możemy zaserwować do przeróżnych zup, nie tylko wielkanocnych. Z łatwością przygotujecie je w piekarniku według przepisu Ani.

Klopsiki z jajek

Z jajek na twardo można też przygotować klopsiki. Na przykład tak: przepis na klopsiki z jajek.

klopsiki-z-jajek ZWZ WINIARY

…albo tak: przepis na mięsne klopsiki z jajkiem.

klopsiki-dyptyk-3 ZWZ WINIARYklopsiki-IMG_9200 ZWZ WINIARY

 

Nie tylko kiełbasa

Do żurku, barszczu białego i zupy chrzanowej, czyli najbardziej popularnych zup wielkanocnych, doskonale pasuje kiełbasa. Niekoniecznie biała, choć niewątpliwie właśnie ta króluje na wielkanocnych stołach.

żurek-z-kaszą-pęczak-IMG_8999 ZWZ WINIARY

Biała kiełbasa doskonale nadaje się na wywar na zupę, a potem może trafić do niej pokrojona w plasterki lub kawałki. Można też w prosty sposób przygotować z niej klopsiki według naszego przepisu na klopsiki z białej kiełbasy do żurku i barszczu:

barszcz-biały-z-klopsikami-dyptyk ZWZ WINIARY

Zamiast białej kiełbasy do żurku, barszczu lub zupy chrzanowej można dodać plasterki chrupiącego boczku lub szynki parmeńskiej albo chipsy z salami.

żurek-z-żurkiem-razowym-10 ZWZ WINIARY

 

Ziemniaki inaczej!

Jeśli zazwyczaj do Waszego żurku trafiają pokrojone w kostkę ziemniaki, możecie tym razem przygotować zupę nieco inaczej. Na przykład z prażokami, czyli ziemniakami ugotowanymi osobno i podprażonymi z niewielką ilością mąki. A może jeszcze zupełnie inaczej – z wyjątkowo dekoracyjnym, pieczonym ziemniakiem (sprawdź przepis na zupę chrzanową z pieczonymi ziemniakami).

zupa-chrzanowa-IMG_4724 ZWZ WINIARYzupa-chrzanowa-dyptyk-2 ZWZ WINIARY

A już niebawem na naszym blogu przepis na żurek z obłędnie pysznym i rzadko spotykanym dodatkiem. Zaglądajcie do nas :)

PS. Jeśli szukacie pyszności do innych zup, zajrzyjcie tutaj – w całą kategorię przepisów na dodatki do zup.

Autor: Agata

 

Ciesz się gotowaniem z Winiary - teaser full

Ciesz się gotowaniem z Winiary

Szukasz pomysłu na szybki obiad? A może sosu, który podkreśli smak Twoich dań? Z naszymi produktami z łatwością przyrządzisz aromatyczne potrawy na różne okazje.

Zobacz produkty