Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Święta to magiczny czas, który spędzamy w gronie najbliższych. To dom pachnący choinką, pierniczkami, suszonymi grzybami i pomarańczą.

To też ogrom pracy, którą musimy włożyć, aby potem móc cieszyć się z tego wszystkiego. Nie da się ukryć, że to nie lada wyzwanie organizacyjne wymagające często zaangażowania całej rodziny.

W czasach kiedy pod jednym dachem mieszkały dwa, a nawet trzy pokolenia, przygotowania świąteczne były zdecydowanie łatwiejsze do ogarnięcia i dlatego powinniśmy brać przykład z naszych przodków i pomimo że mieszkamy zazwyczaj osobno, to też możemy podzielić się obowiązkami, aby potem wspólnie móc celebrować wigilijną wieczerzę.

W moim domu mamy stały podział, który obowiązuje już od kilku lat. Moja córka robi sałatki, ja piekę paszteciki, ciasta i pierniczki, które dekoruje mój synek. Mąż pomaga w domowych porządkach. Resztę potraw dzielimy na pozostałą część rodziny, z którą spędzamy święta.

DSC_0229.jpg ZWZ WINIARY

Nasze menu jest stałe. Każdego roku przygotowujemy to samo i dodajemy jedno nowe danie na próbę. Każdy z góry wie co ma przygotować. Jeśli nie macie takich zwyczajów w gronie osób, z którymi spędzicie święta, to warto wspólnie ustalić wcześniej menu i podział obowiązków, bo mimo najszczerszych chęci ogrom spraw do załatwienia i przygotowania będzie z pewnością za duży dla jednej osoby.

Warto zaangażować w takie przygotowania dzieci. Oczywiście ich obowiązki muszą być nieco inne, ale zapewniam, że mogą sprawić im ogromną radość . Najmłodszym domownikom można powierzyć samodzielne przygotowanie ozdób choinkowych, strojenie choinki, dekorowanie pierniczków i świątecznych ciasteczek. To też chwila na świetną zabawę.

DSC_0570.jpg

Nie zostawiajcie świątecznych zakupów i porządków na ostatnią chwilę! Listę prezentów dobrze jest przygotować wcześniej i starać się w wolnej chwili kupić podarki. Przed samymi świętami często kupujemy rzeczy, których tak naprawdę nie chcieliśmy nabyć, bo nie mamy już czasu na zastanowienie się. A tuż przed świętami spędzimy na zakupach wielkanocnych z pewnością więcej czasu, ze względu na korki i ogromne kolejki w sklepach. Ogromnym ułatwieniem są sklepy internetowe.

Warto też nieco wcześniej sprawdzić, czy działają Wasze lampki choinkowe. Ja każdego roku muszę kupić nowy komplet :)

Podobnie w przypadku porządków. Wszystkie prace, które można przygotować wcześniej, jak na przykład mycie okien, pranie firanek , przygotowanie ozdób świątecznych lub prezentów kulinarnych, warto przygotować już na 2-3 tygodnie przed Wigilią.

DSC_0312.jpg

Warto też przygotować wcześniej listę potraw do przygotowania i składników do nich potrzebnych.

Niektóre dania można ugotować nieco wcześniej i zamrozić. Z pewnością zaoszczędzi to sporo czasu. Rozkładnie w czasie obowiązków też odciąży nas tuż przed świętami i sprawi, że nie usiądziemy przy świątecznym stole marząc tylko o ciepłych kapciach i wygodnym fotelu.

Przygotowałam dla Was kalendarz kulinarny, który może pomóc Wam w przygotowaniach przedświątecznych:

1. Na 2-3 tygodnie przed świętami

 • Spisujemy świąteczne menu i wykaz produktów niezbędnych do przygotowania potraw
 • Przygotowujemy uszka do wigilijnego barszczu (zamrażamy je)
 • Myjemy okna, pierzemy firanki
 • Robimy ozdoby świąteczne
 • Przygotowujemy prezenty kulinarne
 • Kupujemy mrożone ryby
 • Kupujemy świąteczne prezenty
 • Sprawdzamy stan naszych ozdób choinkowych

2. Na kilka dni przed świętami

 • Pieczemy makowce, pierniczki i świąteczne ciasteczka
 • Marynujemy mięso
 • Moczymy śledzie
 • Dekorujemy mieszkanie świątecznymi ozdobami
 • Nastawiamy świąteczny bigos
 • Suszymy owoce do wigilijnej zupy z suszu
 • Sprzątamy wspólnie mieszkanie

3. Na 1 dzień przed świętami

4. Wigilia

DSC_0503.jpg ZWZ WINIARY

 

Ciesz się gotowaniem z Winiary - teaser full

Ciesz się gotowaniem z Winiary

Szukasz pomysłu na szybki obiad? A może sosu, który podkreśli smak Twoich dań? Z naszymi produktami z łatwością przyrządzisz aromatyczne potrawy na różne okazje.

Zobacz produkty