Czym właściwie są przegrzebki i w jaki sposób je przyrządzić, aby wydobyć pełnię ich niesamowitego i zaskakującego smaku? Dziś przygotowaliśmy kilka wskazówek dla osób, które lubią eksperymentować w kuchni i nie boją się próbować nowości.
Przegrzebki zamienne zwane małżami św. Jakuba to jedne z najchętniej wybieranych owoców morza, które mają postać niewielkich (około 10-15 centymetrowych), dwukolorowych muszli. Ich jadalna część zamknięta w czerwonobrązowej u góry oraz kremowej u dołu skorupce ma postać białego mięśnia oraz czerwonej ikry, z której obecności nie wszyscy zdają sobie sprawę, gdyż koral zazwyczaj usuwany jest jeszcze przed trafieniem tych owoców morza do sprzedaży.
W Polsce (jak na razie) w rankingach na najchętniej wybierane owoce morze zdecydowanie przodują krewetki, a na wzbogacenie swojej diety o przegrzebki decydują się głównie koneserzy. Jednak walory smakowe małży św. Jakuba już od wieków doceniają m.in Hiszpanie, Francuzi Holendrzy oraz Irlandczycy. To właśnie w kuchniach tych państw można znaleźć niejeden interesujący przepis na przegrzebki, który warto spróbować odtworzyć w domowym zaciszu np. z wykorzystaniem produktów od WINIARY.
Rarytas uwielbiany przez najznamienitszych krytyków kulinarnych, szefów kuchni oraz wielbicieli niezapomnianych kompozycji wyróżnia się wyrafinowanym aromatem z lekką nutą słonych wód oraz delikatnym, jędrnym mięsem w białym kolorze. W smaku za to przeważa lekka słodycz i to właśnie ona sprawia, że nie wymagają one zbyt dużej ilości dodatków chociażby w postaci przypraw, gdyż już same w sobie robią wrażenie i zachwycają nawet te osoby, które nie przepadają za owocami morza.
W przypadku przegrzebków kluczową kwestią jest przede wszystkim świeżość, gdyż spożywanie frutti di mare, które pozostawiają wiele do życzenia pod tym względem jest najprostszym sposobem na dotkliwe w skutkach problemy związane z układem pokarmowym. Jeśli więc chcesz uniknąć tego dotkliwego w skutkach scenariusza, już podczas zakupów przegrzebków zachowaj czujność.
Zwróć szczególną uwagę nie tylko na kolor mięsa, który powinien być wolny od przebarwień, ale również fakt czy dostępne w danym sklepie z owocami morza przegrzebki nie są aby przesuszone. O ich świeżości świadczy również to czy po stuknięciu w skorupkę małża się zamknie, jeżeli tak nie jest, wówczas najlepiej zrezygnuj z ich zakupu, gdyż stracisz nie tylko pieniądze, ale też dobre zdrowie.
Jak przyrządzić przegrzebki? Przepisy na dania z ich wykorzystaniem są znacznie prostsze niż mogłoby się to wydawać. W każdym przypadku kluczem do sukcesu jest wyłączenie palnika z gazem czy też płyty indukcyjnej w odpowiednim momencie.
Idealny stopień wysmażenia osiągają one po upływie ok. 2 minut (po minucie z każdej strony) - wydłużenie tego czasu może skutkować tym, że staną się one gumowate i niezjadliwe. Wystarczy, że usmażone na oleju rzepakowym lub maśle, z dodatkiem czosnku małże skroplisz następnie sokiem z cytryny, dodasz do nich natkę pietruszki i gotowe!
Jak jeszcze można przygotować przegrzebki? Przepisy cieszące się popularnością na pewno przypadną do gustu miłośnikom kuchni włoskiej, jak i tym, którzy poszukują lekkich i pysznych dań, gdzie główną rolę odgrywają warzywa. Przegrzebki możesz wykorzystać np. do risotto z owocami morza lub też spaghetti z owocami morza w pomidorach, zjeść je z chrupiącą bagietką lub wrzucić je na grilla i zjeść w towarzystwie przyrządzonych w ten sam sposób warzyw lub też zaskoczyć odwiedzających Cię gości tatarem z przegrzebek. Koniecznie spróbuj także małży św. Jakuba z sosem koperkowym z dodatkiem Majonezu Dekoracyjnego WINIARY - ten duet to istny hit!