Pierwszy zapisany w księdze, polski przepis na ogórki konserwowe pojawił się na początku XVII wieku. Z podobnego okresu pochodzą przepisy angielskie i niemieckie. Wspominają one także o konserwowaniu korniszonków czy małych ogóreczków. Metoda konserwacji znacznie różni się od tradycyjnego kiszenia, bo polega na marynowaniu i zawekowaniu ogórków w zalewie składającej się głównie z wody, octu, cukru, soli oraz odpowiednio dobranych przypraw. W obecnych czasach konserwuje się nie tylko duże ogórki i korniszony, ale także całe wielowarzywne sałatki, które później są idealnym dodatkiem do drugiego dania, zwłaszcza mięsnego.
Smak i aromat ogórków w occie zależy przede wszystkim od składu marynaty, którą zostaną zalane. W tej najbardziej klasycznej wersji przygotowujemy zalewę z wody i octu spirytusowego (w stosunku 5/2), cukru oraz dodatków, dzięki którym ogórki pozostaną chrupiące i nabiorą intensywnego smaku (dobrze w tej roli sprawdzą się gorczyca, pieprz czarny, ziele angielskie, liście laurowe). Ugotowaną zalewę należy nieco ochłodzić. W międzyczasie umyte i wysuszone ogórki układamy dość ciasno w słoikach, dodajemy po krążku cebuli oraz kilka plasterków marchewki. Na koniec wszystko pokrywamy zalewą wraz z dodatkami. Szczelnie zakręcone słoiki pasteryzujemy na wolnym ogniu przez około 25 minut, a następnie układamy na ściereczce odwrócone do góry dnem i zostawiamy do całkowitego ostygnięcia. Przygotowane w ten sposób ogórki konserwowe w słoikach są wspaniałym dodatkiem do kanapek i różnorodnych dań. A jak zrobić korniszony? Dokładnie w taki sam sposób, z tym, że warto przygotować je w mniejszych słoikach i pasteryzować kilka minut krócej.
Wielbiciele wyrazistych i ostrych smaków na pewno będą zachwyceni ogórkami marynowanymi z dodatkiem ostrych papryczek. Przygotowujemy je dokładnie w taki sam sposób jak klasyczne ogórki w occie, lecz do słoika zamiast marchewki wkładamy ząbek czosnku i kawałki papryczek. Zamknięte szczelnie słoiki pasteryzujemy około 15 minut. korniszony z chili poprzez swój wyrazisty smak staną się idealnym dodatkiem do koreczków oraz kolacji.
Zalewa do ogórków konserwowych z dodatkiem miodu nadaje warzywom niepowtarzalnego smaku oraz aromatu. W tym przepisie wszystkie składniki (gorczyca, koper, ziele angielskie, pieprz) dodaje się nie do zalewy, lecz bezpośrednio do słoika z ogórkami, plastrami marchewki i odrobiną czosnku. Samą zalewę także przygotowuje się poprzez stopniowe dodawanie kolejnych produktów, przy czym miód i ocet wlewany jest już po zagotowaniu wody. Szczelnie zamknięte słoiki pasteryzujemy około 15 minut. Przygotowane w ten sposób ogórki konserwowe na słodko z miodem to nie tylko wspaniała przekąska, ale także znakomity składnik sałatek warzywnych.
Ogórki konserwowe w wersji kaszubskiej charakteryzują się dodatkiem świeżej, słodkiej papryki. W słoiku układamy ciasno ogórki, kilka grubych pasków papryki, plastry cebuli, ząbek czosnku, kawałek kopru oraz gorczycę i kminek. Dodajemy zalewę przygotowaną z wody, octu, cukru (w stosunku 4/1/0,5) oraz odrobiny soli. Powinna mieć ona przyjemny winno-słodki smak. Zapasteryzowane słoiki z ogórkami i papryką można schować do spiżarni i cieszyć się ich wybornym smakiem przez cały następny rok.
Zobacz także inne przepisy z ogórkiem konserwowym!