Mięsne galarety w tradycyjnej kuchni polskiej były przyrządzane od wieków. Podawano je na zimno przy rozmaitych okazjach. Podobno serwowano je nawet podczas uczty weselnej Zygmunta I Starego i Bony Sforzy. Nie były to jednak przekąski przyrządzane na bazie wieprzowiny, która w tamtych czasach nie była zbytnio ceniona. Przygotowano je głównie z ryb, kapłonów oraz pulard. Proces ich gotowania trwał długo, tak, aby powstał niezwykle esencjonalny wywar. Po przelaniu do formy łatwo tężał i nadawał się do krojenia. Z pamiętników pochodzących z XVIII wieku i z ówczesnych książek kucharskich możemy się dowiedzieć, że mięsne galarety miały niezwykle fantazyjne formy. Podawano je na wymyślnych postumentach, a co więcej, barwiono je na rozmaite kolory, co miało uatrakcyjnić ich wygląd. Używano do tego celu kolorowych płóciennych płatków, które w tamtych czasach powszechnie były używane do barwienia jedzenia.
Istnieją zapiski, że galarety mięsne były również zalecane chorym. Uważano, że mają one właściwości lecznicze. Klarowaną galaretę z kury z dodatkiem nóżek cielęcych doprawioną solą, cukrem, kolendrą oraz cynamonem i skropioną sokiem z cytryny polecano przy różnych schorzeniach. Do dziś niektórzy spożywają mięsne galarety, wierząc, że mają one korzystny wpływ na układ kostno-stawowy.
Współczesna domowa galareta wieprzowa smakuje świetnie, zwłaszcza jeśli jest przygotowana na bazie wywaru z Kostki Mięsnej WINIARY, w którym gotuje się nóżki wieprzowe, golonkę oraz kompozycję warzyw. Pamiętać należy, aby podawać galaretę wieprzową skropioną delikatnie sokiem z cytryny lub octem dla uwyraźnienia smaku. Nie może w niej również zabraknąć aromatycznych przypraw: czosnku, ziela angielskiego, liści laurowych, natki pietruszki, pieprzu. Plastry galarety z wieprzowiny z powodzeniem można podawać z kromkami chleba.
Galareta z nóżek wieprzowych to dość łatwe w przygotowaniu danie, ale wymaga stosunkowo długiej obróbki termicznej. Aby galareta miała bardziej wyrazisty, mięsny smak, powinna się w niej również znaleźć golonka. Mięso przed ugotowaniem należy dokładnie oczyścić i umyć. Wkładamy je do garnka z wodą i gotujemy przez około 2 godziny. Po upływie tego czasu dodajemy obrane warzywa oraz przyprawy. Do wywaru powinna także trafić kostka mięsna WINIARY. Doda galarecie wyjątkowego smaku. Po kolejnej godzinie gotowania wywar należy odcedzić, używając do tego celu gęstego sita. Pamiętajmy jednak o tym, że odcedzony płyn zachowujemy! Ugotowane mięso z nóżek i golonki oddzielamy od kości i kroimy na małe kawałki. Warzywa również należy drobno pokroić. Do wywaru wrzucamy rozgniecione ząbki czosnku i doprawiamy go solą oraz pieprzem. Pokrojone mięso i warzywa układamy w formie i zalewamy wywarem. Danie wkładamy do lodówki, aby stężało. Tak przygotowana galareta wieprzowa z golonki smakuje rewelacyjne. Podajemy ją pokrojoną w plastry, skropioną delikatnie sokiem z cytryny lub octem.
Komentarze 1