Wybór odpowiednich warzyw ma kluczowe znaczenie podczas przygotowywania domowych przetworów. Nie inaczej bywa z przecierem pomidorowym. Na co szczególnie zwracać uwagę, kupując pomidory? Przede wszystkim powinny być dojrzałe, bez ciemnych plam, przebarwień czy pęknięć. Do przygotowywania przetworów pomidorowych najlepiej sprawdzą się odmiany owalne, takie jak bawole serce, lima, a także pomidory malinowe. Są bardziej zwarte, mają dużo miąższu, mniej pestek i soku, dzięki czemu szybciej można odparować z nich wodę, aby uzyskać gęsty sos. Pomidory warto kupować na lokalnych bazarkach od sprawdzonego sprzedawcy.
Przygotowanie przecieru pomidorowego jest banalnie proste, dlatego nawet początkujący kucharz poradzi sobie z tym zadaniem. Proporcje składników są dowolne i zależą od tego, ile słoików chcemy zapełnić. Można wykorzystać 5 kg pomidorów, 1 łyżkę soli, 2 łyżki cukru. Warto również trochę poeksperymentować i dodać inne przyprawy, takie jak oregano, zioła prowansalskie, bazylię, przeciśnięty przez praskę czosnek, a nawet odrobinę cynamonu!
W pierwszej kolejności należy pokroić na ćwiartki pomidory, bez usuwania skórki i wrzucić do 5-litrowego garnka z grubym dnem – najlepiej sprawdzi się naczynie ze stali nierdzewnej. Następnie doprowadzamy pomidory do wrzenia i rozgniatamy za pomocą tłuczka do ziemniaków. Ponownie gotujemy pomidory (bez przykrycia) na niewielkim ogniu, co jakiś czas mieszając przez około 1 godzinę do momentu aż całkowicie się rozpadną, a skórka oddzieli. Jeżeli chcemy uzyskać bardziej wodnisty przecier pomidorowy, można skrócić proces gotowania do 30 minut. Po tym czasie przecieramy pomidory na gęstym sicie do drugiego naczynia, by pozbyć się pestek i skórek. Na koniec otrzymany przecier przelewamy z powrotem do garnka, dodajemy przyprawy i gotujemy przez około 15 minut, by odparować wodę i uzyskać bardziej gęstą konsystencję.
Tak przygotowany domowy przecier pomidorowy przelewamy do wcześniej wyparzonych i suchych słoików, pozostawiając ok. 1 cm odstępu między zawartością a brzegiem słoika. Aby pozbyć się pęcherzyków powietrza należy stuknąć słoikiem w blat i zakręcić. Przecier z pomidorów można przechowywać w lodówce przez kilka tygodni, jednak jeżeli chcemy cieszyć się jego smakiem na dłużej, można go zapasteryzować. Dzięki temu będziemy mogli przechowywać go kilka miesięcy. Najłatwiejszym sposobem na pasteryzację przetworów z pomidorów jest umieszczenie słoików w piekarniku rozgrzanym do 110 stopni C na około 20 minut. Po tym czasie wyłączamy piekarnik i pozostawiamy do wystudzenia.
Z przetworów pomidorowych można przygotować nie tylko doskonały sos boloński czy zupę pomidorową. Znakomicie sprawdzi się również do zupy fasolowej z przecierem, domowego paprykarza czy do sandacza z ryżem. Potencjał, jaki skrywa w sobie domowy przecier pomidorowy zachęca także do kulinarnych eksperymentów z jego udziałem!