Zastanawiasz się, czym zastąpić jajko do ciasta? Większość przepisów na słodkie placki czy desery zawiera je w swoim składzie. To jednak nie oznacza, że nie da się przygotować czegoś pysznego bez nich. Jako zamiennik tego produktu idealnie sprawdza się banan. Przykład? Ciasto bananowe! Do jego wykonania będziesz potrzebować 5 bananów, 120 ml dowolnego oleju, 270 g mąki pszennej, 60 g cukru, łyżeczkę proszku do pieczenia i łyżeczkę sody oczyszczonej. Wykonanie przepisu zacznij od obrania 4 bananów i rozgniecenia ich widelcem. Następnie dodaj do nich olej, mąkę, cukier, proszek do pieczenia i sodę oczyszczoną. Całość dokładnie wymieszaj. Tak powstałą masę wylej do formy wyłożonej papierem do pieczenia. Wierzch udekoruj piątym bananem. Piecz ciasto w temperaturze 180 stopni przez około 45 minut. I gotowe! Nie musisz już dłużej martwić się, czym zastąpić jajko w cieście, ponieważ masz na swoim stole coś naprawdę pysznego bez grama produktów odzwierzęcych.
A czym zastąpić jajko w panierce? Doskonałą alternatywą jest mąka pszenna. Z jej pomocą stworzysz chrupiącą powłokę, która nada smaku schabowemu lub tofu. Jak ją zrobić? Wyjątkowo prosto! Będziesz potrzebować wcześniej wspomnianej mąki pszennej, bułki tartej, kilku łyżek wody oraz ulubionych przypraw (np. soli, pieprzu i słodkiej papryki). Wymieszaj ze sobą mąkę, wodę i przyprawy. Proporcje dopasuj do wielkości porcji, którą chcesz panierować. W tak powstałej zawiesinie obtocz schabowego lub tofu, a następnie to samo zrób w bułce tartej. Całość jest gotowa do smażenia! Ten sposób sprawia, że danie jest wyjątkowo smaczne, a Ty nie musisz już dłużej głowić się, czym zastąpić jajko do panierki.
Twoje naleśniki bez jajek źle smakują i nie są puszyste? Zastanawiasz się, czym zastąpić jajko w naleśnikach, aby odzyskać ich konsystencję? Odpowiedzią na Twoje rozterki jest soda oczyszczona oraz sok z cytryny! Wystarczy, że każde jajko zamienisz na jedną łyżeczkę sody oczyszczonej oraz jedną łyżkę soku cytrusowego. Takie połączenie idealnie spulchni strukturę dania. Pozostałe składniki pozostaw w standardowych, dobrze Ci znanych proporcjach. Co więcej, mając tę wiedzę, możesz ją także wykorzystać w innych przepisach, np. do przygotowywania ciast czy muffin.
Doskonałym sposobem na uzyskanie pulchnego ciasta jest także aquafaba. Co kryje się za tym terminem? To nic innego jak woda pozostająca po ugotowaniu ciecierzycy. Znajduje się ona także w puszkach z ciecierzycą. Dzięki unikalnej kompozycji białek, skrobi i innych substancji, pieni się tak samo dobrze jak białka jajek. Aquafabę bez problemu można ubić na sztywną pianę. To sprawia, że doskonale nadaje się do zagęszczenia ciasta naleśnikowego, stworzenia pulchnego ciasta, czy też... przepysznej bezy. Aby stworzyć bezy, wystarczy ubić aquafabę (nieco dłużej niż klasyczne białka), dodać cukier puder i wyłożyć na blaszkę do pieczenia. Całość należy piec w temperaturze 110 stopni przez około 90-100 minut. Po upieczeniu warto uchylić drzwiczki do piekarnika i pozostawić do ostygnięcia.